Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Rusko má katastrofálne saldo bilancie s agrokomoditami

Rusko má katastrofálne saldo bilancie s agrokomoditami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ruská federácia v uplynulom agrárnom roku, ktorý trval od 1. júla 2016 do 30. júna 2017, vyviezla 27,1 milióna ton pšenice. Tejto najžiadanejšej obilniny na medzinárodný trh exportovali viac len USA, 28,1 milióna ton.

Ruský minister poľnohospodárstva Alexandr Tkačov uviedol, že v niekoľkých predchádzajúcich rokoch toto prvenstvo patrilo jeho krajine.

V prvej polovici tohto roku sa doviezli do Ruska potravinárske produkty a agrárne suroviny za 13,7 miliardy USD (11,60 miliardy eur). Ich dovoz medziročne vzrástol o 15,5 %. Do krajiny sa doviezlo o 15 % viac hydinového mäsa a o 15,8 % rybaciny. Takmer o 10 % stúpol import sušeného mlieka. Viac sa doviezlo kávy, čaju, nápojov, kakaových bôbov a smotany.

Za dovážané mäso, kuracinu, mäsové výrobky, konzervy a kávu platili importéri na zahraničnom trhu o 20 až 22,3 % viac ako pred rokom.

Ruský vývoz potravín a agrárnych surovín dosiahol v 1. polroku tohto roku 8,7 miliardy USD. Medziročne vzrástol o 18,5 %. Z krajiny sa vyvážali obilniny, najmä pšenica a ryby. Vývoz pšenice vzrástol medziročne o 36,3 % a rýb o 21,9 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1524 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments