Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Rozhovor: Korupcia pri projektoch sa dá odstrániť ľahko

Rozhovor: Korupcia pri projektoch sa dá odstrániť ľahko
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Agrárna verejnosť ho pozná ako bývalého predsedu celoslovenskej poľnokomory a deväťmesačného ministra pôdohospodárstva. V rámci rôznych predvolebných analýz sa hovorí o jeho šanci zopakovať si možnosť sedieť v najvyššom rezortnom úrade. Ako vidí naše poľnohospodárstvo a možnosti jeho rozvoja Vladimír Chovan, podpredseda Slovenskej národnej strany, uviedol v rozhovore pre portál poľnoinfo.sk.

Aká je vaša predstava fungujúceho slovenského poľnohospodárstva. Ako by malo vyzerať?
Bol by som úplne spokojný, keby naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo fungovalo na takej úrovni ako v susednej Českej republike. Myslím tým čo výkonnosti, produktivity a ziskovosti.

Program rozvoja vidieka na roky 2014-2020 bol vo februári minulého roka schválený. Je podľa Vašich predstáv?
Podľa mojich predstáv nie je ani zďaleka.

Aký je jeho najväčší nedostatok?
Jeho motivačné účinky k rozvoju produkcie živočíšnej výroby a špecializovanej rastlinnej výroby sa blížia k nule.

Budú sa dať tieto chyby zrevidovať?
Niektoré určite áno. Dôležité bude ako sa budú viesť rokovania s Komisiou, pričom veľa záleží od rozumnej argumentácie. Najhoršie je, že sa cielene vyčerpalo značné množstvo finančných prostriedkov z rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ pre roky 2014 – 2020. Tie budú veľmi chýbať.

V posledných mesiacoch sa na rôznych seminároch stretávate so slovenskými poľnohospodármi. Čo vnímajú ako zásadný problém rezortu?
U producentov kravského mlieka rezonuje otázka ako ďalej s jeho výrobou. V podhorských a horských oblastiach sa k tomu pridávajú znížené platby na hospodárenie v horších prírodných podmienkach. Téma rezortnej korupcie pri podávaní investičných projektov je vnímaná všade rovnako.

Ako sa dá sprehľadniť čerpanie prostriedkov na investičné aktivity?
Korupcia pri investičných projektoch sa dá zlikvidovať jednoduchým odstránením externých hodnotiteľov.

Kde sú možnosti rezortného ministerstva pri riešení aktuálnej zložitej situácie pri výrobe mlieka?
Tento problém musí riešiť rezort spolu s vládou. Netreba nič iné, len nastaviť národné podpory na úroveň okolitých štátov. Krízová situácia by sa tým dala zvládnuť.

Počas konferencie Revitalizácia slovenského vidieka ste uviedli, že v Českej republike v roku 2014 rástla pridaná hodnota v poľnohospodárstve o 14 percent. Na Slovensku poklesla o 6,6 percenta. Je vôbec možné tento nepriaznivý stav z úrovne ministerstva zvrátiť?
Je v moci rezortu nastaviť podmienky pre stabilizáciu farmárov, ktorí vytvárajú pridanú hodnotu. Najskôr sa musí zastaviť prepad, potom sa dá motivovať rozvoj.

Rezortné ministerstvo sa na potravinársky priemysel pozerá macošsky. Okrem toho, že rozdá Značky kvality SK, ktoré významnejším spôsobom pred laickou verejnosťou neprezentuje, pôsobí, že sú mu spracovatelia ukradnutí.
Spracovatelia necítia žiadny systematický prístup rezortu k problémom, ktoré ich trápia. Niekedy sa dokonca zdá, že sú vnímaní ako problémoví. Nikomu z vlády ani z rezortu nestoja za podporu a hľadanie riešení. Rezortnému šéfovi stačí tlačová beseda o 62-percentnom podiele slovenských potravín na pultoch, premiér ide radšej poklopkať základný kameň distribučného centra obchodného reťazca, ktorý u nás nepredáva ani 14% slovenských potravín!

Ako vy vnímate spracovateľský priemysel a jeho možné prieniky s poľnovýrobou?
Určite by sa hodil nejaký projekt vertikálnej spolupráce, ale myslím, že to nie je otázka dnešného dňa. Pamätám si, ako nám zástupca holandských farmárov pri diskusii o zrušení mliečnych kvót povedal, že sa vedia na pomoc svojej vlády v čase krízy spoľahnúť. Ak budú mať toto presvedčenie aj slovenskí poľnohospodári a potravinári, budeme mať aj dosť projektov vertikálnej a horizontálnej spolupráce.

Účasť Slovenska na zahraničných potravinárskych veľtrhoch je už roky mizerná. Čo s tým?
Systém podpory výstav a veľtrhov fungoval, stačí ho len oprášiť a hlavne vyčleniť na podporu trošku peňazí. To v čase, keď sa tak úžasne darí našej ekonomike, že vláda nestíha chrliť jeden sociálny balíček za druhým, nemôže byť žiadny problém.

Aké sú možnosti v hľadaní nových trhov mimo Európskej únie?
Máme na Slovensku ešte stále zopár väčších potravinárskych podnikov, ktoré môžu byť úspešné aj na týchto trhoch. Majú dostatočne kvalitné produkty.

Marketingový fond na podporu predaja produkcie. Mal by byť?
Samozrejme.

Podnik v ktorom pôsobíte sa venuje finalizácii produkcie. Je to cesta? Budete mať záujem túto oblasť podporiť?
Slovenskí spotrebitelia si žiadajú potraviny z farmárskych a sedliackych dvorov, treba im ponuku rozširovať a zvyšovať. Túto oblasť treba podporiť aj projektmi aj cestou zníženia DPH.

Vidiecka platforma porovnala agrárne programy siedmych politických strán, medzi nimi aj SNS. V rámci vyhodnotenia uvádzajú, že vo vašom programe sa neuvádza podpora lokálnych a regionálnych trhov potravín. Nepovažujete túto tému za dôležitú?
Práve naopak. Vidiecka platforma porovnávala program našej strany, ale do neho sa nedali zakomponovať celé programy jednotlivých odborných kabinetov. Náš program revitalizácie je rovnako objemný ako hlavný program strany a to, aby sa lokálne potraviny využívali prioritne v stravovacích zariadeniach, považujeme za zásadnú vec.

Najdôležitejšou legislatívnou úlohou najbližších týždňov po voľbách považujete?
Veľmi dôležité bude vypracovať kvalitatívne inú legislatívu, ako je súčasná, vo všetkých otázkach týkajúcich sa poľnohospodárskej pôdy.

Ako vnímate podporu mladých roľníkov. Ako si ju predstavujete?
Považujem ju za veľmi potrebnú. Ale nie tak nastavenú, ako je dnes. Táto podpora musí byť dlhodobá a systematická, nie kampaňovitá. Mladých musí motivovať k dlhodobej poľnohospodárskej činnosti, nie ku krátkodobej špekulácii.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
13 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
29. február 2016 13:44

správne upraviť legislatívu k pôde to je hádam jeden najdôležitejší krok a ked tam budete pan Chovan mile rád v tom pomôžem je to moja srdcovka

Farmer
Farmer
29. február 2016 15:14

Držíme palce…

Eva
Eva
29. február 2016 15:59

Ked sa dostane sns do vlady, to este len bude korupcia a zlodejiny.

Peter
Peter
29. február 2016 16:36

Tak dva články pod týmto je správa, že Smer (strana, s ktorou chce SNS vládnuť), dáva investičný stimul zas nejakej schránkovej firme, existujúcej pol roka a teraz toto. To vás, páni, hanba nefackuje?
Už aby bolo po voľbách, lebo to, ako sa zlodeji hrajú na svätých, sa už nedá vydržať.

jeremiáš
jeremiáš
29. február 2016 18:35

Nooo ten kto vie odpovie… Toto je priamy útok na výkonného riaditela PPA, nakolko táto osoba je hlavný iniciátor zavádzania “externých hodnotiteľov”

ccs
ccs
29. február 2016 18:53

Ak niekto osobne pozná pána Chovana, vie , že to myslí vážne a úprimne. Bohužiaľ klika proti nemu je veľmi silná a zákerná…

agro
agro
29. február 2016 19:51

Ja to vidím na pravicovú koalíciu a ministra Simona.

bps
bps
29. február 2016 21:29

A nie Csicsai?

Filip K.
Filip K.
29. február 2016 22:40

Úplne odbočím od politických prekáračiek, či ten alebo onen. Už nedeľné ráno prinesie odpoveď na to, kto povedie rezort v tomto “daždivom počasí”. Je zrejmé, že zo zovretia krízy sa sektor nedostane ešte niekoľko dlhých mesiacov (až rokov). Nebude to mať ľahké aj preto, lebo podporná politika rezortu je nastavená… Celý komentár »

EÚ pred 2004
EÚ pred 2004
1. marec 2016 6:16

Všetci kandidáti sú pre nás dobrý lebo všetci spravia to čo sa im u nás v Bruseli povie.

Jano
Jano
1. marec 2016 7:22

A nemohli by byt ministri Jm.bps,agro a im podobní? Ved tí vedia všetko najlepšie.

top farmár
top farmár
1. marec 2016 12:29

SNS tu rozpráva niečo o korupcii, o vedení rezortu? Čo ste sa zbláznili?

jm
jm
1. marec 2016 23:06

Jano berieš miesto tajomníka? Nemám nikoho zatiaľ na teto post. Dnes som predal úž aj kravy, robili veľkú stratu. Stretneme sa na ministerstve.