Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Roľníkom vypovedali zmluvy na 30 miliónov litrov mlieka

Roľníkom vypovedali zmluvy na 30 miliónov litrov mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenskí roľníci z južných aj severných oblastí Slovenska narážajú na problémy s odbytom okolo 30 miliónov litrov surového kravského mlieka, čo je ročná produkcia dotknutých chovateľov dojníc. Na situáciu upozornili na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) spolu so zväzmi prvovýrobcov a spracovateľov mlieka a označili ju za kritickú.

Spracovatelia vypovedali niektorým zmluvy, pretože mlieko nevedia umiestniť na domácom, ale ani na zahraničnom trhu. Prvé dostalo výpoveď Odbytové družstvo Sever, ktoré združuje prvovýrobcov mlieka zo severu Slovenska. Ako skonštatoval predseda SPPK Milan Semančík, ide o veľký problém a vyžaduje si rýchle riešenie.

“V rámci Slovenska ďalej zaznamenávame od spracovateľov výpovede z dodávok mlieka. Tí, ktorí ich už dostali, vo väčšine prípadov v júni už nebudú mať zabezpečený odbyt. Nadvýroba mlieka je v celej Európskej únii. Situáciu s odbytom skomplikovalo ruské embargo, ktoré zastavilo odbyt na ruské trhy. Znížil sa aj záujem Číny o mliečne produkty,” povedal Semančík. To všetko sa podľa neho podpísalo pod situáciu, v ktorej sa nachádzajú aj slovenskí farmári.

Najbližšia pomoc, s ktorou farmári na Slovensku môžu počítať, by podľa predsedu Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexandra Pastoreka mohla prísť v júni, a potom z dotácií, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva v rámci nového programového obdobia zaviedlo. Tie sa však za rok 2016 očakávajú až niekedy v decembri.

“Prvé, ktoré dostanú za vlaňajší rok za vytvorenie lepších podmienok pre držanie zvierat, pohodlie zvierat, mali by dostať niekedy koncom júna. Myslíme si však, že tak, ako aj iné krajiny únie podľa našich informácií z príslušných inštitúcií z Maďarska a Česka, hľadajú ďalšie podporné opatrenia pre svojich farmárov, aby neukončili chov hospodárskych zvierat, musí to urobiť aj Slovenská republika,” zdôraznil Pastorek.

SPPK spolu so zväzmi prvovýrobcov a spracovateľov mlieka zároveň listom oslovila Zväz obchodu a cestovného ruchu SR a Slovenskú alianciu moderného obchodu s návrhom na stretnutie, na ktorom by sa hľadali možnosti, aby sa slovenské mlieko a výrobky z neho vo väčšej miere dostávali na pulty obchodných reťazcov, s ktorými najbližšie uskutočnia rokovania.

“Pokiaľ by sa na pultoch reťazcov objavovali slovenské potraviny vo väčšom rozsahu a najmä mliečne potraviny, tak by nám to určite pomohlo,” skonštatoval Semančík. Riešenia sa podľa jeho slov hľadajú aj v rámci únie, ktoré smerujú k zrušeniu ruského embarga, ale aj k zavedeniu regulácií počas mliečnej krízy. “Spoliehame sa, že zvíťazí zdravý rozum, pretože potrebujeme surovinu odtiahnuť z európskeho a takisto zo slovenského trhu,” podčiarkol Semančík.

Okrem vývozu slovenského mlieka do tretích krajín, napríklad do Iránu, by podľa Semančíka odbytu pomohlo, keby časť nadprodukcie išlo na humanitárne účely a odkúpili ju aj Štátne hmotné rezervy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
e-scandale
e-scandale
24. február 2016 18:02

No tí dvaja experti to už len vyriešia…..haha, ale sa to sype na tých farmárov v tom 2016-om.

jm
jm
24. február 2016 21:32

Pán minister Jahnátek nedávno prehlásil ,že je spokojný s produkciou mlieka ktorá pokrýva v plnom rozsahu našu spotrebu.A aj z výsledkami kontrol v reťazcoch sa to zlepšuje .Ľudia viac vnímajú potrbu nakupovať slovenské výrobky.Dokonca nás EU žaluje čo si to tá chrapač slovenská dovoľuje prikazovať obchodným reťazcom . Je to… Celý komentár »

/
/
2. marec 2016 17:48

a jm my zme tuná boli za zrušenie kvot či proti?něbránili nám v rozletě?