Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Roľníci môžu predkladať žiadosti o priame platby

Roľníci môžu predkladať žiadosti o priame platby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spúšťa predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku. Informoval o tom dnes riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

“Všetkým žiadateľom odporúčame, aby si dôkladne naštudovali podmienky pre poskytnutie podpory, čím predídu možným zníženiam platieb, respektíve sankciám z dôvodu nedodržania stanovených podmienok. Zároveň upozorňujeme, aby si žiadosti nenechávali na posledný možný termín,” uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Počet jednotných žiadostí na priame podpory v roku 2016 vzrástol až na 18.980 platných žiadostí na rôzne podporné schémy týkajúce sa poľnohospodárskych plôch a chovaných hospodárskych zvierat. PPA v tejto oblasti vyplatí žiadateľom 610 miliónov eur.

Záujemcovia môžu začať podávať žiadosti na jednotnú platbu na plochu a platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, doplnkovú vnútroštátnu platbu na plochu, doplnkovú vnútroštátnu platbu na chmeľ, platbu pre mladých poľnohospodárov, viazané priame platby na pestovanie vybraných komodít na poľnohospodárskej pôde, agroenvironmentálno-klimatické opatrenie, ekologické poľnohospodárstvo, platby pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami a platbu v rámci sústavy Natura 2000.

Predpokladaný termín podávania žiadostí o priame podpory na zvieratá na rok 2017 (v rámci jednotnej žiadosti ide o viazané priame platby na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka, výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka a na chov bahníc, jariek a kôz, ďalej na opatrenie dobré životné podmienky zvierat, chov a udržanie ohrozených druhov zvierat) a lesnícke opatrenia (podpora na prvé zalesnenie poľnohospodárskej pôdy – len na udržanie a stratu príjmu, platba v rámci sústavy Natura 2000 na lesný pozemok a platba na opatrenie lesnícko-environmentálne a klimatické služby a ochranu lesov) je od 2. mája do 15. mája 2017.

Žiadateľom, ktorí predložia žiadosti po tomto termíne v lehote do 25 kalendárnych dní, teda od 16. mája do 9. júna, bude čiastka, na ktorú by boli oprávnení, ak by podali žiadosť včas, znížená o 1 % za každý pracovný deň omeškania. Žiadateľ po uplynutí lehoty na predkladanie jednotnej žiadosti môže zmeniť, respektíve doplniť žiadosť najneskôr do 31. mája 2017.

Jednotlivé žiadosti sa podávajú na príslušnom regionálnom pracovisku PPA podľa adresy trvalého bydliska fyzickej osoby, respektíve sídla právnickej osoby žiadateľa. Všetky potrebné formuláre aj príručky pre žiadateľov o podpory sú zverejnené na webe PPA (www.apa.sk) v záložke “Aktuality”, respektíve v záložke “Podpory/Priame podpory/Oznámenia”.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
11. apríl 2017 21:26

Toto bude šou pri podávaní žiadosti a potom plač na konci roka .

Anonym
Anonym
12. apríl 2017 16:44

A elektronicke podanie samozrejme nefunkcne…rozhodnutia za minuly rok nie su. hlavne, ze sa organizuju platene skolenia o kontrolach. Aky krasny ficoland.

G.S.
G.S.
12. apríl 2017 19:29

Aby to bolo ešte zábavnejšie, tak najprv tvrdili, že tento rok budú cez GSAA podávať žiadosti len žiadatelia nad 400 ha. Pre tých urobili školenia a dali im možnosť “cvičiť” si podávanie grafickej časti. No a zrazu sa zistilo , že povinne musia podávať žiadosti aj subjekty, ktoré mali kontrolu… Celý komentár »

jm
jm
13. apríl 2017 0:25

Súdruhom sa asi minuli euráče a teraz vymýšľajú kde ich zarobiť. Rozbiehajú niečo v čom ani sami nemajú jasno . A kto ich bude kontrolovať o ich postupe či bol správny? Určite nikto. Myslím že tento proces bez rozdielu mal byť vysvetlený v predstihu každému aby mal čas na prípravu.… Celý komentár »

ni
ni
13. apríl 2017 7:15

No kontrolu sme mali asi vsetci mali. Mne uradnicka povedala, ze papierovu ziadost. To je fakt pravda, ze aj kontrolovane subjekty maju podavat elektronicku? Vyhovovalo by mi to viac.

G.S.
G.S.
13. apríl 2017 19:24

Elektronicky cez GSAA môžeš žiadosť podať aj dobrovoľne. Stačí si na PPA vyžiadať prístupové údaje a hor sa na ne. Tam sú iné zrady. Máš napríklad pasienok a hranice tvojej časti nie sú výrazné. Tým si nútený len odhadom vyznačiť hranice. Sused to tiež urobí odhadom a hranice sa vám… Celý komentár »

ni
ni
14. apríl 2017 7:01

Ja mam pozemky oplotene a na mapach to vidno. Ale mam zazitu kontrolu, ked to merali par metrov od plota- zvnutra- na moju otazku- co vlastne robia, mi odpovedali, ze maju interne predpisy :-O