Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Ročný úhrn zrážok na území Slovenska od roku 1996 stúpa

Ročný úhrn zrážok na území Slovenska od roku 1996 stúpa
insert_photopoľnoinfo.sk a SAV

Až dve tretiny vody na Slovensku sa každoročne vyparia. Hydrológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) bilancujú množstvo vody na Slovensku pri príležitosti stredajšieho Svetového dňa boja proti suchu a rozširovaniu púští.

Vedci z tejto výskumnej oblasti v každej krajine pozorne sledujú zmeny v zrážkach, v prietokoch a výpare vody. Od tejto rovnováhy totiž závisí zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, splavnosť riek či zásobovanie priemyslu vodou

„Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že na Slovensku tretina vody, ktorá dopadne na naše územie vo forme zrážok, odtečie riekami a zvyšné dve tretiny sa vyparia,“ vysvetľuje Pavla Pekárova z Ústavu hydrológie SAV.

Vývoj bilancie množstva vody na Slovensku vedia vedci z meraní zrážok, prietokov v riekach a teploty vzduchu vyhodnotiť za takmer 80-ročné obdobie. Z pozorovaní vyplýva, že po roku 2000 dochádza k zmene vodnej bilancie u nás. Aj keď boli posledné roky na Slovensku zrážkovo nadpriemerné, prietoky v riekach napriek tomu klesali.

„Hoci sa nám zdá, že v posledných rokoch menej prší, priemerný ročný úhrn zrážok na územie Slovenska od roku 1996 stúpa. Problémom je, že zrážky na Slovensku nie sú rozdelené rovnomerne v čase a priestore,“ hovorí hydrologička.

Na Slovensku existujú suché a vlhké oblasti a z historických záznamov vyplýva, že sa v minulosti vyskytli ešte suchšie obdobia, akými boli napríklad 60. roky 20. storočia.

„Ak príde takáto séria suchých rokov dnes, môže byť vody vzhľadom na vyššiu teplotu vzduchu a vyšší výpar v niektorých regiónoch nedostatok,“ dodáva Pekárová.

Na Slovensku sa ročne spotrebuje okolo 670 miliónov m3 vody, z toho 48 percent podzemnej vody zo studní a vrtov a 52 percent povrchovej vody z nádrží a tokov. Z celkového množstva vody spotrebuje 52 percent priemysel, 43 percent obyvateľstvo cez verejné vodovody a 5 percent poľnohospodárstvo.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk a SAV

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments