Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka sa stáva pre poľnohospodárov príležitosťou

Repka sa stáva pre poľnohospodárov príležitosťou
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky na burze EURONEXT minulý týždeň mierne poklesla. Oslabila celkovo o približne 0,5%. Po tom čo ceny krátkodobo poklesli, cena repky sa znova dostáva do zelených čísiel. Správy ohľadne Japonska a nepokojov v severnej Afrike znížili na určitú dobu jej ceny, ale trh sa pomaly spamätáva a stabilizuje. Informácie ohľadne prognóz pre úrodu v roku 2011, ako aj zlé zásobenie tlačia ceny znova smerom hore.

Repka zo starej úrody je už z väčšej časti predaná a trh disponuje len množstvami zo zvyšných zásob. Spracovatelia repky sú slabo zásobení a v niektorých prípadoch im hrozí insolventnosť v dôsledku vysokých cien, ako aj samotného nedodržania termínov dodávok. Pre pestovateľov je ale na druhej strane vysoká hladina cien výzvou.

Rast cien repky je spôsobený globálnym deficitom jej produkcie. Samotná úroda roku 2010 bola o 15-20 % nižšia, ako priemerná produkcia posledných rokov a stúpajúci dopyt po repke, ako alternatíve palivá spôsobil jej rýchly nedostatok.

Na budúcu cenu budú vplývať, nové prognózy produkcie pre rok 2011, ktoré sú znova znížené oproti priemerným úrodám, ako aj otázka budúcej ťažby nerastných surovín.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments