Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rast cien rastlinných komodít na Slovensku pokračuje

Rast cien rastlinných komodít na Slovensku pokračuje
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Dnes sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Podľa CBV dosiahli ceny potravinárskej pšenice triedy E takmer 184 eur za tonu. Cena pšenice za dva týždne vzrástla o približne 33 eur za tonu. Pri cenách medzi regiónmi vidieť mierne rozdiely. Najnižšiu sumu za pšenicu dostanú poľnohospodári na východnom Slovensku a to približne 176 eur za tonu.

Ceny kŕmnej pšenice zaznamenávajú taktiež prudký nárast. V súčasnosti dosahujú približne 145 eur za tonu a CBV počíta v blízkej budúcnosti s ďalším zhodnotením. Rozdiely medzi jednotlivými regiónmi sú maximálne 7 eur za tonu. Najnižšie ceny sú na východnom Slovensku.

Nárast cien kŕmnej kukurice dosiahol, oproti obdobiu z pred dvoch týždňov, takmer 18 eur za tonu. V súčasnosti sa ceny kukurice na Slovensku pohybujú na úrovni 155 – 164 eur za tonu. Cenový burzový výbor počíta s ďalším miernym upevnením ceny.

Za posledných 9 mesiacov vzrástli ceny repky na Slovensku, podľa CBV, o viac ako 100 eur za tonu. Za posledné dva týždne dosiahol nárast cien tejto olejniny približne 12 eur a hodnota, za ktorú sa repka na Slovensku momentálne obchoduje, je na úrovni 347 eur za tonu. CBV predpokladá ďalší nárast cien nielen z krátkodobého hľadiska, ale i z úrovne nasledujúcich troch mesiacov.

Ceny slnečnice rástli za posledné dva týždne taktiež o približne 12 eur za tonu a v súčasnosti dosahujú úroveň 337 eur za tonu.

V minulosti sme vám neprinášali informácie o cenách ostatných komodít, ktoré CBV sleduje. Od dnes pripravujeme i pravidelný textový prehľad cien ostatných komodít.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 161,25 eur za tonu
Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 133,5 eur za tonu
Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – 164 eur za tonu
Raž potravinárska (západné Slovensko) – 115,33 eur za tonu

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments