Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica v máji. Ceny ovplyvní povodňová situácia

Pšenica v máji. Ceny ovplyvní povodňová situácia
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Mesiac máj sa niesol v znamení stabilizácie cien komodít na trhoch. I keď práve pšenica na niektorých svetových burzách v tomto mesiaci strácala, pokles bol len nepatrný. Burza CBOT zaznamenala pre májové termíny obchodovania rast o približne 0,2 percenta, celomesačný vývoj pre termíny obchodovania júl končil v strate 2,5 percenta. Podobne sa správala aj burza EURONEXT, keď pre oba sledované termíny máj a august došlo k strate. Pre termín obchodovania máj to bolo asi 0,2 percenta a celkovo pre termín obchodovania august prepad ceny o 2,3 percenta. Burza BÉT sa tento mesiac stabilizovala a zhodnotila v závislosti od meny o 2,5 percenta. Celkovo sa dostala do zelených čísiel a v reálnej mene (forinte) došlo k rastu o 5 percent.

Na pšenicu hlavne na burze CBOT negatívne vplývala situácia ohľadne správania sa dolára voči ostatným svetovým menám, ako aj zhoršujúce sa prognózy ohľadne svetových ekonomík, ktoré by mohli oslabiť dopyt. Marketingový rok 2009/10 je ovplyvnený dobrými zásobami obilnín. Aktuálna bilancia nemeckej agentúry AMI (Agrarmarkt Informations-GmbH) nepredpokladá výraznejší rast cien obilnín a to z dôvodu výborných počiatočných zásob obilnín, ktoré vytvárajú neustály tlak na cenu.

Oslabovanie eura na druhej strane priťahuje vždy viac importérov. Tieto informácie však môže zo dňa na deň ovplyvniť bilancovanie strát ovplyvnených povodňovou situáciou, ktorá postihla Slovensko a okolité krajiny. Maďarsko, Česká republika ako aj Poľsko a Nemecko sú zasiahnuté extrémnymi zrážkami a stúpaním hladiny riek .

Podľa vyjadrení poľnohospodárov v Maďarsku bude pre obilniny kritické, ak sa pôda do žatvy dostatočne nevysuší a stroje nebudú môcť vstúpiť na polia. Môže sa stať, že sa žatevné práce oneskoria a na obilninách sa objavia hubovité ochorenia. Silný vietor a dážď tiež môže spôsobiť uľahnutie porastov, čo sťaží žatvu. Škody sa budú môcť určiť až o niekoľko týždňov.

V Českej republike lokálne povodne podobne ako na Slovensku ohrozujú niekoľko krajov a očakávaná výborná úroda je výrazným spôsobom ohrozená. Okrem ornice sú na mnohých miestach poškodené aj sklady, budovy a ustajňovacie priestory. Škody hlásia takmer všetky regióny a to bude mať vplyv na prehodnotenie predpokladov produkcie obilnín a olejnín. Toto platí pre všetky postihnuté štáty.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments