Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica má predpoklady pre rast

Pšenica má predpoklady pre rast
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice sa na svetových burzách minulý týždeň stabilizovali a zaznamenal sa aj menší nárast. Pšenica na burze EURONEXT posilnila o viac ako 3%, burza CBOT pre termín obchodovania máj o viac ako 3% a burza v Budapešti posilnila o približne 1,4 %.

Dňa 8.4.2011 vyšla správa USDA ohľadne produkcie a stavu zásob tejto komodity. Produkcia sa oproti minulému mesiacu nezmenila a ostala na úrovni 647,18 mil. ton. Spotreba pšenice by sa mala podľa tejto správy znížiť oproti minulému mesiacu o 760 000 ton a celkové zásoby naopak navýšiť o 930 000 ton na 182,83 mil. ton oproti odhadu z minulého mesiaca – 181,9 mil. ton.

Situácia so pšenicou a jej zásobovanie v Európe je momentálne veľmi nedostatočné. Chýba vysoko kvalitná pšenica a aj pšenice s mlynárskou kvalitou je len obmedzené množstvo. Z toho vyplýva, že mlyny a spracovatelia nie sú dostatočne zásobení. Väčšina tovaru je už predaná a pestovatelia, ktorí tovar ešte k dispozícii majú, dúfajú ešte stále v lepší kurz na trhu, a preto ho nepredávajú.

Prognóza vývoja cien pšenice je momentálne priaznivá, pretože dochádza k nepomeru ponuky a dopytu. Produkcia v roku 2010/2011 by sa mala navýšiť, ale vývoj cien je zároveň závislý aj od situácie vo svete a to konkrétne od krízy v Japonsku, ako aj nepokojov v severnej Afrike. Pokiaľ nebudú nejaké konkrétne správy ohľadne novej úrody, nie je možné jednoznačne predpovedať vývoj ceny a jej smerovanie, ktoré je závislé samozrejme aj od iných faktorov. Zatiaľ bude na trhu vládnuť neistota a napätie.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments