Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica. Ceny v apríli rástli

Pšenica. Ceny v apríli rástli
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Ceny pšenice na všetkých burzách zhodnotili. Burza Euronext Paríž a BÉT Budapešť zaznamenali nárast cien o približne 5 percent. Obe burzy rástli kontinuálne. CBOT Chicago zaznamenala nárast cien na úrovni približne 9 percent, avšak krivka bola oveľa výraznejšie ovplyvnená správami o produkcii, nákladoch, zásobách, počasí, ale i makroekonomickými štatistikami. Hodnoty z januára, kedy ceny pšenice výrazne klesli vplyvom správy o stave produkcie a zásob, sa podarilo dosiahnuť len pri burze Euronext, ostatné nami sledované burzy sa ale týmto hodnotám pomaly približujú.

Situáciu v mesiaci apríl ovplyvnil i pretrvávajúci problém so silnejúcim dolárom, ako následok problémov v Grécku a ostatných juhoeurópskych krajinách. To spôsobilo zvýšenie exportu pšenice z Európskej únie ako lacnej komodity.

Krátkodobé oslabovanie dolára naopak spôsobilo silnejúci záujem o americkú pšenicu zo strany zahraničných investorov. Tu vidieť jasný príklad vplyvu výkyvov mien na celkovú cenu pšenice, čo sa jasne vidieť i na grafe pri burze CBOT.

Na cenu nepriaznivo vplýva samotné počasie, ako jeden z hlavných vplyvov, kedy dobré podmienky na pestovanie zvyšuje predpoklad vysokých výnosov. V správe USDA sa prihliada aj na osiatie jarnej pšenice, ktoré napreduje veľmi rýchlo a tým samozrejme ovplyvňuje cenu smerom dolu.

S prihliadnutím na veľmi dobré úrody predchádzajúcich rokov, počíta Medzinároda rada pre obilniny IGC len s priemernou úrovňou hladiny úrody. Prognóza IGC pre prebiehajúcu sezónu 2009/2010 počíta s nárastom zásob o 34 miliónov ton na 399 mil. ton. Pre porovnanie s rokom 2008/2009 ide o nárast o 72 mil. ton.

Situácia v Európe je pre pšenicu momentálne dobrá, s prihliadnutím na slabý kurz eura voči doláru. Pšenica je pre nákupcov atraktívna, zvyšuje sa po nej dopyt a tam sa jej cena stabilizuje. To isté platí aj pre výrobne kŕmnych zmesí, ktoré pred nástupom novej úrody potrebujú pokryť svoje zásoby. Situácia je stále stabilná, nálada na trhu je pozitívna. Napriek tomu, že úroda sa aj tento rok ukazuje veľmi dobrá, nárast dopytu zo strany nákupcov mal tento raz silnejší vplyv na vývoj ceny a zachoval sa základný princíp fungovania trhu, keď s rastom dopytu dochádza zákonite k nárastu ceny.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments