Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Prognóza úrody kukurice siatej na zrno v roku 2008

Prognóza úrody kukurice siatej na zrno v roku 2008
insert_photoSCPV - VÚRV

Prognózu úrody kukurice vykonali pracovníkmi SCPV – VÚRV Piešťany (regióny západného a stredného Slovenska) a pracovníkmi Ústavu agroekológie Michalovce (regióny východného Slovenska) v 37. kalendárnom týždni. Na monitorovaných porastoch bol hodnotený počet šúľkov na jednotke plochy, počet zŕn v šúľku, výskyt chorôb škodcov a burín. Odhadom bola stanovená HTZ. Monitorovaných bolo 77 porastov v jednotlivých regiónoch SR (NR kraj – 45, TT – 12, TN – 10, KE – 10 porastov).

Zakladanie, rast a vývin porastov

V tomto roku predstavovala plocha osiata kukuricou siatou na zrno približne 149 tis. ha s najvyšším zastúpením v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Siať sa začala v tretej aprílovej dekáde a so sejbou pokračovalo aj v prvej dekáde mája. Skôr siate porasty vzchádzali už v prvej májovej dekáde, neskôr siate až v druhej dekáde. V tretej májovej dekáde mali porasty väčšinou vytvorené 3 pravé listy. Porasty priaznivo reagovali predovšetkým na frontálne zrážky zo začiatku tretej májovej dekády, aj vďaka ním boli kompletné a vyrovnané. V júni väčšina porastov pokračovala v intenzívnom raste a koncom mesiaca začala klasiť. Vysoké teploty aj v priebehu tohto mesiaca mohli na niektorých miestach pôsobiť negatívne. Na juhozápade Slovenska porastom osožili výdatnejšie zrážky v období 23. – 25.6. Vplyvom búrok z poslednej júnovej dekády došlo v niektorých lokalitách k poškodeniu porastov krupobitím. V júli začala kukurica postupne kvitnúť a v jeho druhej polovici sa skoršie porasty nachádzali v mliečnej, koncom mesiaca už aj vo voskovo – mliečnej zrelosti. Časť porastov v trenčianskom kraji bola poškodená ľadovcom a prudkým vetrom počas silnej búrky 15.8. Skoršie hybridy postupne dozrievali a koncom augusta sa začalo s ich zberom. V tomto roku počas letných mesiacov (jún – august) nebolo zaznamenané výraznejšie dlhšie obdobie sucha. Vlhšie leto ako v tomto roku za posledných 20 rokov bolo len v roku 2005. Poveternostné podmienky počas celej vegetácie kukurice dávajú predpoklad dosiahnutia nadpriemerných úrod.

Odhad úrody

Priemerný počet šúľkov na 1 ha (v tis.) bol 54,5 (s rozpätím 40 – 76). Uvedené hodnoty naznačujú, že niektoré porasty boli redšie (v závislosti od hybridu). Priemerný počet radov v šúľku bol 14,7 ks (s rozpätím 12 – 18 ks). Priemerný počet zŕn v jednom rade bol 36,7 ks (s rozpätím 28 – 43 ks). Priemerná HTZ bola v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne vyššia s priemerom 315 g (rozpätie 267 – 375 g). V dôsledku dostatočného množstva relatívne rovnomerne rozdelených zrážok od opelenia do tvorby zrna boli šúľky dostatočne ozrnené, s minimálnou medzerovitosťou.

Napadnutie rastlín sneťou kukuričnou (Ustilago maydis) bolo relatívne nízke (1,7 %). Vijačkou kukuričnou (Ostrinia nubilalis) bolo v priemere napadnutých približne na 7,1 % hodnotených rastlín. Výskyt kukuričiara koreňového (Diabrotica virgifera) bol pozorovaný na 3 hodnotených lokalitách. Napadnutie porastov vyššie uvedenými škodlivými činiteľmi by však nemalo výrazne ovplyvniť výšku prognózovanej úrody. Priemerná zaburinenosť porastov sa pohybovala na úrovni 12 % (ježatka, láskavec, horčiak, mrlíky). Z hľadiska hospodárskej škodlivosti bol nežiadúci najmä výskyt durmana obyčajného

Expertným odhadom bol stanovený podiel hospodárskej z biologickej úrody na úrovni 75 %. Tento pomer v sebe zahŕňal predpokladanú redukciu úrody spôsobenú chorobami, škodcami, mechanickým poškodením porastov a zberovými stratami. Na základe uvedených údajov bola pre rok 2008 vypočítaná biologická úroda, ktorá za SR predstavuje 8,76 t.ha-1 v závislosti od jednotlivých krajov.

Zo zistených hodnôt úrodotvorných prvkov a vyššie uvedenej redukcie, odhadujeme úrodu v roku 2008 na úrovni 7,01 t.ha-1 s rozpätím 6,65 – 7,35 t.ha-1 čo je v porovnaní s priemerom rokov 2000 – 2007 nárast o takmer 40 % a v porovnaní s minulým rokom o viac ako 75 % (viď tab.1).

Ing. František Mikle, Ing. Roman Hašana PhD., SCPV – VÚRV Piešťany
Ing. Andrej Hnát, SCPV – ÚAe Michalovce

Autor článku: autori článku sú uvedení pod textom
Zdroj obrázku: SCPV - VÚRV

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments