Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Produkcia mlieka na svete bude v nasledujúcich rokoch rásť

Produkcia mlieka na svete bude v nasledujúcich rokoch rásť
insert_photo

Výroba mlieka na svete bude v nasledujúcich rokoch rásť. Ekonóm sektora pôdohospodárstva Folkhard Isermeyer to uviedol v rozhovore pre DPA. Isermeyer, prezident Thünen-Institutu v Braunschweigu, predpokladá, že rast produkcie mlieka bude súvisieť so štrukturálnymi zmenami, ku ktorým bude v sektore dochádzať.

Vývoj bude ďalej smerovať ku koncentrácii výroby. Väčšie mliečne farmy budú zvyšovať produkciu na dojnicu, pričom sa bude znižovať pobyt zvierat na pasienkoch.

V stredu (24. 6.) sa začne v Rostocku výročný trojdňový medzinárodný kongres EDF, na ktorom si 370 šéfov mliečnych fariem a spracovateľov mlieka bude vymieňať názory na stav sektora a jeho budúcnosť. Okrem iného sa uskutoční aj exkurzia na modernú nemeckú veľkofarmu v Rodenwalde (západné Meklenbursko) s 1750 dojnicami.

Isermeyer poukázal na to, že vo verejnosti dochádza ku kritike koncentrácie výroby v agrárnom sektore.

„Úspechy vo výrobe mlieka sa však dosahujú len preto, lebo sa jeho výrobná štruktúra a metódy produkcie neustále vyvíjajú“.

Mnohí farmári podľa Isermeyera reagujú na kritiku verejnosti na koncentráciu dojníc v maštaliach tak, že ju odmietajú ako neodbornú. Vyzval ich, aby automaticky neprijímali bez výhrad skúsenosti, ktoré vyplývajú z medzinárodného konkurenčného zápasu, lebo nie všetky vytvárajú nestresové podmienky pre zvieratá. Viac úspechu sľubuje spoločné úsilie podnikateľov v sektore a verejnosti, akým smerom by sa mal chov zvierat uberať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
24. jún 2015 13:02

Ľuďom berie prácu a zvieratám prináša stres.Od narodenia také zviera nepozná pohodlie, pasenie vo voľnej prírode.A ničenie zdravia na úkor kvantity mlieka je tiež na zamyslenie.