Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Produkcia masla je na tej istej úrovni ako vlani

Produkcia masla je u výrobcov v SR na tej istej úrovni ako vlani. Uviedol to pre TASR prezident Slovenského mliekarského zväzu (SMZ) Stanislav Voskár v súvislosti s medializovanými informáciami o zvýšení cien masla. Dovoz masla na Slovensko sa podľa neho medziročne znížil o 23 %.

Produkcia masla v EÚ je však podľa jeho informácií medziročne nižšia o 6 %, čo v ročnom vyjadrení predstavuje pokles ponuky o 133.000 ton.

„Zásoby masla v EÚ boli vlani na úrovni 100.000 ton, dnes sú tieto sklady prázdne, čo znamená zníženie ponuky masla o 233.000 ton,“ priblížil. Export masla z EÚ do tretích krajín je podľa neho medziročne nižší o 18 %.

Podľa Voskára sú to dôsledky mliečnej krízy – prebytky mlieka a mliečnych produktov v EÚ v rokoch 2015, 2016, ktoré vyvolali extrémny prepad cien surového kravského mlieka, ukončovanie chovu dojníc (na Slovensku sme stratili 10 % produkčných chovov) a následné „opatrenia“ Európskej komisie vyplatiť 150 miliónov eur farmárom, ktorí znížia alebo ukončia produkciu mlieka. 

Výsledkom týchto opatrení podľa prezidenta SMZ je, že EÚ sa „prehupla“ do nedostatku mlieka, hlavne nedostatku mliečneho tuku, čím cena smotany naštartovala na historický rast.

„Intervenčné nákupy masla, ktoré mali pomôcť trhu v riešení prebytkov v roku 2016, vyústili vlani v lete do skladovej zásoby masla 100.000 ton a dnes sú tieto sklady prázdne,“ dodal Voskár.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Fero
Fero
12. september 2017 6:04

To su zmätky v tej EU! A ze o všetkom rozhoduje trh.Hanba!

jm
jm
12. september 2017 10:29

Tomu sa hovorí jednoducho organizovaný chaos ktorý určite niekomu vyhovuje.

realista
realista
13. september 2017 8:52

ja to vidím nasledovne – maslo sa v minulom období prehnalo cez intervenčný nákup, bol ho prebytok, takže obchodníci – presnejšie manažéri nákupu nastavili svoju maržu v %, aby boli prémie na konci roku a nikto si pri tej nízkej cene nevšimol aké % je nastavené intervencie skončili a %… Celý komentár »

jm
jm
13. september 2017 22:11

Presne tak realista , nie obchod -spotreba ale umelé ukazovatele hýbu obchodom a to je choré. neprajem nič zlé ,ale nech sa to raz vypomstí každému chamtivcovi aby pochopil zmysel života.

realista
realista
15. september 2017 13:49

pre jm: „lupičov“ z TESCO už a s i karma dobehla ….(https://www.aktuality.sk/clanok/518372/tesco-zatvara-svoje-nakupne-oddelenie/)