Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Prechodné priamy platby: namiesto 92 miliónov sa uvažuje nad dvomi

Vláda SR vo štvrtok schválila novelu nariadenia o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb predloženú Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

“Zatiaľ uvažujeme so sumou na úrovni dvoch miliónov eur. Peniaze pôjdu najmä na podporu veľkých dobytčích jednotiek (VDJ) a na podporu chmeľu,” priblížil po štvrtkovom rokovaní vlády šéf MPRV SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

Predložený návrh nariadenia vlády upravuje podľa rezortu pôdohospodárstva podmienky a kritériá na poskytovanie podpory v poľnohospodárstve formou prechodných vnútroštátnych platieb, ktorými sú doplnková platba na plochu, platba na chmeľ a platba na VDJ.

“Cieľom predloženého návrhu nariadenia vlády je umožniť, aby sa poľnohospodárom v roku 2013 poskytovali prechodné vnútroštátne platby, pretože doplnkové vnútroštátne priame platby nebudú už v tomto roku k dispozícii z dôvodu, že harmonogram postupného zavádzania priamych platieb v nových členských štátoch bol naplnený,” zdôvodnil potrebu predloženia návrhu nariadenia vlády agrorezort.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek na tlačovej konferencii Krajských informačných dní v Nitre v novembri uviedol na margo prechodných priamych platieb, že “ide o možnosť, ktorú nám poskytol Brusel a vďaka ktorej by sme mohli poľnohospodárom poskytnúť podporu z národných zdrojov do maximálnej výšky 92 miliónov eur podľa možnosti štátneho rozpočtu. Akú časť budeme vedieť na túto prechodnú štátnu pomoc získať sa dozvieme až na konci prvého kvartálu budúceho roka. Prioritou vlády je stabilizácia výdavkov štátneho rozpočtu, preto musíme počkať, ako dopadne rok 2012. Považoval by som za úspech, keby sa nám podarilo na prechodnú štátnu pomoc získať 15 miliónov eur ,“povedal v novembri 2012 Ľubomír Jahnátek.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
a
a
31. máj 2013 13:13

(rofl)