Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

PPA prijala tento rok 1400 žiadostí na červenú naftu za 8 mil. eur

PPA prijala tento rok 1400 žiadostí na červenú naftu za 8 mil. eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) prijala doteraz na podporu farmárov formou daňovo zvýhodnenej tzv. červenej nafty 1400 žiadostí od farmárov. Uviedol to dnes generálny riaditeľ PPA Stanislav Grobár.

“Na rok 2013 sme prijali približne 1400 žiadostí na červenú naftu, čo podľa predbežných administratívnych kontrol predstavuje objem okolo 7,5 až 8 miliónov eur. Vyčlenených je pritom na podporu počas celého roku suma 10 miliónov eur,” spresnil.

“Myslím, že skončíme na čísle 8 miliónov eur. Suma 10 miliónov sa nenaplní, pretože niektorí malí farmári podporu nežiadali. Väčšinou sa jedná o žiadateľov, ktorí majú väčšie plochy pôdy, väčšie podniky,” poznamenal šéf PPA s tým, že malým farmárom sa zdá administratíva súvisiaca so žiadosťou komplikovaná.

PPA zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o podporu v roku 2013 formou dotácie na úhradu časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, začiatkom marca 2013. PPA poskytne dotáciu v sume 0,153 eura/liter minerálneho oleja, a to najviac do množstva 25,45 litra/hektár pôdy obhospodarovanej žiadateľom alebo vo výške 54,30 litra na veľkú dobytčiu jednotku v chove žiadateľa (VDJ). Dotácia sa teda vypočíta ako súčin normatívu na jednu VDJ žiadateľa alebo jeden hektár obhospodarovanej plochy žiadateľom, počtu VDJ alebo výmery poľnohospodárskej plochy, vedených v evidencii k 1. marcu 2013 a uvedenej sadzby.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Gabika
Gabika
30. máj 2013 10:58

A tým malým farmárom , pre ktorých boli žiadosti o červenú naftu komplikované, sa ako pomôže s naftou? Všade sa hovorí o rozvoji vidieka, len sa zabúda, na podporu naozaj tých najmenších farmárov, SHR, ktorí tvoria veľkú časť toho vidieka.

agrarnik HN
agrarnik HN
31. máj 2013 8:44

nech skúsi ten nitriansky veterinár si založiť firmu hospodáriacu na pôde a nech si požiada o červenú naftu tak byrokratický postavenú že ten výnos asi nepodpísal a nepripravoval team Grobára ale ,,hrobára slovenského vidieka” , Budˇje to nevedomosť alebo cielená deštrukcia umocnená korupčnou arómou.