Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Pre nákupy Slovákov v zahraničí môže prísť štát o 400 mil.eur

Bratislava 9. marca (TASR) – Pre nákupy Slovákov v zahraničí môže prísť štát v tomto roku o 400 miliónov eur (12,05 miliardy Sk). Upozornil na to dnes prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) Pavol Konštiak.

Pokiaľ nákupy v okolitých štátoch budú pokračovať, výpadok na dani v tomto roku dosiahne 400 miliónov eur, čo je približne 12 miliárd Sk, konštatoval dnes po rokovaní s ministrom pôdohospodárstva Stanislavom Becíkom.

“Čo môžeme urobiť, je kupovať slovenské výrobky, a tak podporiť slovenskú výrobu a nechodiť do Maďarska, do Poľska a do Česka,” dodal.

Minister potvrdil, že nakupovať chodia do zahraničia Slováci najmä potraviny. V okolitých krajinách nakupujú Slováci podľa Konštiaka nielen kvôli prepadu mien okolitých krajín voči euru, ale tiež preto, že na potraviny je v okolitých krajinách nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH).

Práve zníženie DPH na mlieko je jednou z možností ako zvýšiť spotrebu mlieka na Slovensku a zastabilizovať tak trh s mliekom v SR. V Maďarsku, Poľsku a Česku sa mlieko predáva podľa slov Konštiaka za “smiešne peniaze.” Návrh nulovej marže je ekonomický fenomén, ktorý ešte v súčasnej praxi nebol použitý, povedal na margo ďalšej možnosti prezident ZOCR s tým, že problém mlieka je celoeurópsky.

Minister po stretnutí zhodnotil, že účastníci sa dohodli na tom, že budú hľadať riešenie situácie aj naďalej. Udržať je podľa neho potrebné domácu produkciu mlieka a jej spracovateľov.

“Je to celoeurópsky problém a Slovensko musí vyvinúť maximálny tlak aj keď je jedným z najmenších producentov na to, aby sa tá situácia zastabilizovala, a to najmä cez intervenčný nákup a cez reálne ceny,” poznamenal Becík.

Predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Vladimír Chovan pripomenul, že apelujú na obchody, aby sa predávalo na Slovensku, čo najviac slovenských výrobkov a aby ich obchodníci nepredražovali svojimi maržami. Otázka znižovania DPH je podľa neho témou, ktorá rezonuje už od posledných parlamentných volieb.

“Zbytočne sa budeme tváriť, že 19-% DPH nám zabezpečí príjem do štátneho rozpočtu, keď ľudia nakupujú v inom štáte a odvádzajú ju tak inému štátu,” vysvetlil a doplnil, že situáciu treba aj naďalej analyzovať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
IVM
IVM
9. marec 2009 18:49

len sa poobzerať po tamojších cenách aj mlieka a mliečnych výrobkov. V sobotu na obvyklom nákupe v našom hypermarkete. Kúpil som si české maslo. O toľko lacnejšie, že nákupné vlastenectvo muselo ustúpiť. DPH nie je problém. Rovnaká je aj na české výrobky. Problémom sú zjavne vysoké ceny slovenských výrobcov.