Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Obchod, prvovýroba a spracovatelia rokovali s ministrom o mlieku

Obchod, prvovýroba a spracovatelia rokovali s ministrom o mlieku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bratislava 9. marca (TASR) – Dnes sa v Bratislave konalo ďalšie rokovanie o kríze na trhu s mliekom, ktoré inicioval minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Zišli sa na ňom prezident Zväzu obchodu SR Pavel Konštiak, za Slovenský zväz prvospracovateľov mlieka jeho predseda Vladimír Chovan a za Slovenský mliekarenský zväz Zuzana Nouzovská ako generálny sekretár zväzu. Prerokovali otázku, ktorú navrhol v minulých dňoch minister Stanislav Becík, aby zúčastnené strany na istú časovú dobu riešili výrobu, spracovanie a predaj mlieka bez zisku, čo sa však nestretlo so všeobecným súhlasom.

Napriek tomu všetci zúčastnení súhlasili s návrhom ministra Stanislava Becíka, aby hľadali spoločné riešenie. Po dlhom rokovaní sa dohodli na tom, že výrobcovia, spracovatelia a obchod predložia spoločné stanovisko ministrovi Stanislavovi Becíkovi tak, aby ho on mohol prezentovať v stredu 11. marca na rokovaní vlády SR. Už dnes však spoločne deklarovali, že vo výbere DPH za potraviny zaznamená SR v tomto roku podľa ich odhadu prepad vo výške okolo 400 miliónov eur (12 miliárd Sk) a preto navrhujú zmenu jej sadzby. Dôvodom je prepad mien okolitých štátov voči euru a fakt, že Slováci tento prepad využívajú na nákup základných potravín v zahraničí.

Vo štvrtok minister Stanislav Becík vystúpi s požiadavkami slovenských mliekarov na rokovaní rady ministrov poľnohospodárstva EÚ v Prahe. Tam predloží ďalšie slovenské požiadavky na riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom.

TASR o tom dnes informoval Stanislav Háber, tlačové oddelenie Kancelária ministra MP SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments