Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

PPA: Prioritou bude podpora inovácií v pôdohospodárstve

Jednou z priorít Stratégie inteligentnej špecializácie Slovenska, ktorá priamo nadväzuje na stratégiu Európa 2020 a iniciatívu Inovačná Európa, bude podpora inovácií v pôdohospodárstve, vyplýva to z výročnej správy Pôdohospodárskej platobnej agentúry za rok 2013.

Správa poukazuje na klesajúci podiel poľnohospodárstva a lesníctva na hrubom domácom produkte Slovenska.

“V tejto oblasti Slovensko dosahuje v produkcii nízku pridanú hodnotu, produktivita práce klesá, podiel domácich potravín na trhu tvorí len 50 % a klesá zamestnanosť na vidieku. Pôdohospodárstvo je pritom jedným z mála odvetví, ktoré na vidieku pracovné miesta vytvára,” uvádza PPA.

Integrácia do EÚ vystavila slovenských pôdohospodárov väčšej konkurencii na domácom trhu, ale aj rozšírila možnosti našich podnikov jednoduchšie realizovať výsledky svojej produkcie na spoločnom európskom trhu.

“Malé a stredné poľnohospodárske podniky Slovenska čelia veľkým dodávateľom aj odberateľom ich produkcie. Vyjednávacia pozícia prvovýrobcov a spracovateľov takto postupne klesá, v rámci potravinového reťazca je nedostatočná.”

Spotrebitelia slovenských potravín sú podľa PPA čoraz náročnejší.

“Na jednej strane vyžadujú nízke ceny, ale zároveň aj vysokú kvalitu produktov.”

Správa zdôrazňuje potrebu adaptácie poľnohospodárstva a lesného hospodárstva na zmenu klímy prostredníctvom takých spôsobov hospodárenia, ktorými sa zvýši zadržiavanie vody v krajine, zvýši využiteľnosť obnoviteľných zdrojov energie a zníži spotreba energií.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
emanuel
emanuel
12. máj 2014 20:28

Coooo? PPA? To je co? Vsak to je podriadena institucia ministerstva…. ste normalni? A presne z ministerstva aj cerpa podklady… hold… co dodat….