Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Poľsko: Roľníci pokles cien mlieka kompenzujú vyššou výrobou

Viac ako polovica poľských agrofariem má podľa slov generálneho riaditeľa Poľskej federácie chovateľov dobytka a výrobcov mlieka (Polska Federacja Hodowców Bydla i Producentów Mleka) Stanislawa Kautza iba tri dojnice. Takéto poľnohospodárske statky obrábajú pritom zároveň okolo 8 až 10 hektárov pôdy.

„Pred dvadsiatimi rokmi sa v Poľsku chovali približne 3 milióny kusov dobytka. V súčasnosti evidujeme menej ako 2,5 milióna kusov. Zaznamenávame teda pokles počtu kusov, u dojníc však za dve desaťročia vzrástla úžitkovosť – napríklad pred 20 rokmi ročná úžitkovosť dojnice dosahovala okolo 4000 litrov mlieka, v súčasnosti predstavuje približne 7000 litrov mlieka,“ uviedol pre slovenských a českých novinárov vo Varšave Kautz.

„Odhadujeme, že počty dojníc v Poľsku sa v najbližšej budúcnosti zásadne nezmenia. Bude to však závisieť aj od výšky národnej mliečnej kvóty. Ak by bol systém národných kvót v EÚ uvoľnený, tak počty dojníc by sa mohli zvýšiť. Poľsku sa v uplynulých rokoch nedarilo napĺňať pridelenú národnú mliečnu kvótu. Predpokladáme však, že v roku 2012 sa národnú mliečnu kvótu podarí naplniť z dôvodu pokračujúcich nízkych výkupných cien mlieka. Producenti mlieka si vyššou výrobou chcú vykompenzovať jeho klesajúcu cenu,“ dodal šéf federácie s tým, že národná mliečna kvóta Poľska je v súčasnosti približne 8,5 milióna ton.

Polska Federacja Hodowców Bydla i Producentów Mleka vznikla podľa slov Kautza v roku 1995. Od roku 2004 bola poverená vedením národných plemenných kníh a od roku 2006 aj kontrolou mliečnej úžitkovosti dojníc v Poľsku. Svojou činnosťou federácia pokrýva celé územie Poľska – združuje 18 regionálnych zväzov chovateľov dobytka a 2 plemenárske zväzy, celkom s približne 9500 členmi.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments