Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Poľskí poľnohospodári opäť blokujú hraničný priechod Medyka s Ukrajinou

Poľskí poľnohospodári opäť blokujú hraničný priechod Medyka s Ukrajinou
insert_photoTASR/Pavol Zachar - Po voľbách v roku 2023 sa Donald Tusk stal opätovne predsedom vlády Poľska, čím ukončil osemročnú vládu konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť.

Poľskí poľnohospodári opäť blokujú priechod Medyka na hranici s Ukrajinou. Sťažujú sa na lacnú konkurenciu z Ukrajiny a požadujú najmä dotácie na kukuricu, viac peňazí na prevádzkové úvery a zachovanie poľnohospodárskej dane na doterajšej úrovni. Od novej poľskej vlády žiadajú písomné uistenie, že ich požiadavky budú splnené. Oznámili to dnes poľské médiá.

“Presne o ôsmej roľníci obnovili protest, prerušený o sviatkoch,” uviedla rozhlasová stanica RMF 24 na svojom webe. “Chceme čo najskôr podpísať bilaterálnu dohodu medzi ministerstvom (pôdohospodárstva) a roľníkmi. Ak takáto dohoda bude podpísaná, protest bude čo najskôr ukončený,” uviedol organizátor akcie Roman Kondrów, ktorého vyjadrenie citovali aj ďalšie médiá.

Poľnohospodári začali protest 23. novembra. Na Štedrý deň ho ale prerušili, pretože minister pôdohospodárstva Czeslaw Siekerski im o deň skôr v Medyke sľúbil, že ich požiadavky budú splnené.

Roľníci až doteraz nedostali žiadne písomné záruky, vysvetľoval v stredu Kondrów rozhodnutie pristúpiť k opätovnej blokáde prechodu. Poľnohospodári podľa neho tentoraz plánujú za hodinu povoliť prejsť iba jednému z čakajúcich vozidiel. Bez problémov budú môcť prejsť autá, autobusy a kamióny prevážajúce humanitárnu pomoc či vojenské vybavenie, ale tiež tovar, ktorý rýchlo podlieha skaze, čo sú najmä potraviny.

Pred prechodom Medyka aktuálne čaká 570 kamiónov v rade dlhom 12 kilometrov. Čakacia doba na odbavenie bola 48 hodín, napísala agentúra PAP s odvolaním sa na políciu.

Na hranici časť priechodov blokujú tiež autodopravcovia. Obe skupiny sa sťažujú na lacnú konkurenciu z Ukrajiny. Poľskí dopravcovia potom blokujú premávku na veľkých hraničných priechodoch s Ukrajinou od 6. novembra a požadujú od Európskej únie, aby obnovila pre ukrajinské firmy povinné povolenia na činnosť v EÚ.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/Pavol Zachar - Po voľbách v roku 2023 sa Donald Tusk stal opätovne predsedom vlády Poľska, čím ukončil osemročnú vládu konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments