Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Poľnohospodársky výskum sa znova rozdelí

Poľnohospodársky výskum sa znova rozdelí
insert_photoarchív polnoinfo.sk

Ako sme Vás už v pondelok informovali, Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu /SCPV/ sa znova rozdelí na samostatné výskumné ústavy tak, ako to bolo pred 1. januárom 2006.

Z tohto dôvodu bol profesor Štefan Mihina k 30.11.2008 odvolaný z funkcie a za dočasnú riaditeľku bola vymenovaná Ing. Janka Beresecká, z Katedry regionálneho rozvoja na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Slovenské centrum poľnohospodárskeho výskumu v Nitre tvoria Výskumný ústav živočíšnej výroby v Nitre, Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch a Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva v Banskej Bystrici.

Tie sa majú podľa našich informácií osamostatniť.

„V Slovenskom centre poľnohospodárskeho výskumu došlo k zlúčeniu nie na horizontálnej úrovni, tak ako to bolo v Národnom lesníckom centre, ale na vertikálnej úrovni a podiel zdrojov, ktoré sa premietli v neefektívnom využívaní, najmä do oblasti zvyšovania režijných nákladov percentuálne rástol,“ povedal minister pôdohospodárstva Stanislav Becík, pre redakciu poľnoinfo.sk.

Podľa analýzy, ktorú má naša redakcia k dispozícií, sa počet pracovníkov výskumných ústavov po zlúčením znížil o 22 percent. Počet výskumníkov pritom klesol len o 7 percent. Najviac sa znížil počet pomocného a režijného personálu a to o 32 percent.

Taktiež sa za toto obdobie výrazne znížil objem celkových pohľadávok o 37,6 percenta, dochádza k znižovaniu straty, ale zároveň sa investuje. V roku 2007 sa oproti roku 2005 zvýšili kapitálové výdaje o takmer 50 percent. Na nákup laboratórnej a výpočtovej techniky sa objem prostriedkov takmer strojnásobil.
Je ale pravdou, že toto ešte jednoznačne nehovorí o kvalite výskumných úloh.

„Ja som jednoznačne povedal, že som ochotný podporovať výskumné úlohy a aplikovateľnosť výskumu v praxi. Nie len výskumné ústavy z dôvodu tradície. Tradícia skončila 17. novembrom 1989 a musí nastať úplne iný systém využívania štátnych zdrojov,“
hovorí Stanislav Becík

Celkový počet publikácií od roku 2005 sa zvýšil veľmi nepatrne. Značne ale klesla, v roku 2006, podľa medzinárodného koeficientu kvality publikácii, oproti roku 2005 ich úroveň. V roku 2007 už situácia bola iná a ďaleko predstihla hodnotu z roku 2005. Výrazne rástol aj počet pôvodných vedeckých prác a to zo 62 na hodnotu 100.

„Dôsledkom výrazného zlepšenia v roku 2007 bolo predovšetkým to, že sa začal prejavovať multifunkčný efekt a začala sa využívať možnosť horizontálneho prepojenia pracovísk SCPV. Vedecká kvalita niektorých pracovísk sa začala objavovať aj na ostatných. Prispela k tomu aj „vnútropodniková konkurencia“, povedal Štefan Mihina, bývalý generálny riaditeľ SCPV.

Spomínaná analýza tiež dokladuje výrazné zvýšenie prepojenia na prax. SCPV v roku 2008 získalo 11 projektov vzdelávania v rámci Programu rozvoja vidieka s celkovým objemom prostriedkov 19,3 mil. Sk. Predstavitelia chovateľských zväzov na stretnutí s výskumníkmi, ktoré sa uskutočnilo 5. decembra konštatovali, že tieto aktivity sú chovateľmi veľmi pozitívne prijímané. Aj súčasné zameranie výskumu označili ako veľmi potrebné.

„Som presvedčený, že integrácia poľnohospodárskych výskumných ústavov v našom rezorte je perspektívna a potrebná. Myslím si, že v našich podmienkach a možnostiach je zdôvodnené, podobne ako v iných vyspelých krajinách, vytvorenie jedného komplexného ústavu poľnohospodárskych vied, na úrovni zodpovedajúcej novodobým vedeckým inštitúciám a potrebám moderného, perspektívneho rozvoja tohto multifunkčného odvetvia. SCPV nemalo podmienky ani čas, aby sa mohla preukázať jeho opodstatnenosť,“
povedal akademik Ján Plesník, pre redakciu poľnoinfo.sk.

Ďalším faktom z analýzy je úspešnosť SCPV v prvej výzve 7. rámcového programu EÚ. V agropotravinárskej oblasti z 29 projektov podaných slovenskými inštitúciami boli úspešné iba 3. Jedným z nich bolo SCPV.

Naskytajú sa otázky: Zvážili kompetentní všetky argumenty? Je trojročná činnosť dostatočne dlhá na to, aby sa opäť niečo menilo? Nie je to plytvanie ľudských a finančných kapacít, ktoré by sa mohli radšej využiť na rozvoj výskumu a zrýchlenie procesu jeho využívania v praxi? Nie je to v porovnaní so zahraničnými trendmi krok späť?

V súčasnosti nevieme harmonogram, kedy dôjde k opätovnému rozdeleniu Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu v Nitre.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
citatel
citatel
8. december 2008 15:48

Vas web je aktualnesi, ako web samotneho SCPV:

http://www.scpv.sk/09ved.html

Gratulujem. Dobra praca:-)