Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z ekonomiky

Poľnohospodárske komodity a ropa budú ťahať ceny komodít v budúcich rokoch

New York 30. júla (TASR) – Agrokomodity a ropa by mali byť hlavnou príčinou vysokého rastu cien komodít a záujmu o ne v najbližších piatich rokoch, keďže svetové dodávky nebudú rásť dostatočne rýchlo, aby dokázali pokryť dopyt.

Ako informovala poradenská spoločnosť Pinpoint Investment Advisor, ceny pšenice, kukurice a sóje pôjdu v najbližších rokoch stále nahor, pretože svet spotrebováva viac obilnín ako na potraviny, tak aj na biopalivá. Podobný trend sa čaká aj v prípade ropy, a to v dôsledku rastu dopytu z Číny a Indie.

Komodity rastú už siedmy rok po sebe. Podľa Fion Jeovej z Pinpoint Investment Advisor môžu byť síce niektoré komodity nadhodnotené, no o bubline sa tu nedá hovoriť. Medzi agrokomoditami bude mať dobrú pozíciu v budúcnosti cukor, pretože je najefektívnejším z biopalív, a z priemyselných kovov je jednotkou podľa nej meď, pretože súčasný nedostatok zásob tohto kovu sa určite nevyrieši do dvoch rokov.

Ako informovala Barclays Capital, divízia investičného bankovníctva britskej banky Barclays, celosvetové investície do komodít vzrástli v minulom roku o tretinu na 180 miliárd USD (3,48 bilióna Sk).

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments