Poľnohospodári vyjdú do ulíc. Situácia je podľa nich kritická
V pondelok 19. februára 2024 sa poľnohospodári po čase opäť vrátia do ulíc. Protesty v regiónoch potvrdilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska. To ešte v polovici januára vyhlásilo štrajkovú pohotovosť, k samotným štrajkom pristúpi po tom, čo sa problémy, ktoré členov trápia, nehýbu vpred.
„Ešte 17. januára sme poslali list pánovi ministrovi aj poslancom z výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde sme ich informovali o tom, že vstupujeme do štrajkovej pohotovosti. Dali sme tam problémové body, poukázali sme na to, že v poľnohospodárstve je kritická situácia, pretože sa nám stretlo viacej negatívnych vecí – že nemáme vyplatené priame platby, že nevieme predať svoje komodity alebo ich predávame pod výrobnú cenu a dostávame sa do platobnej neschopnosti. Situácia je kritická a pán minister vôbec nereaguje adekvátne,“ skonštatoval Ján Jelen, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska.
Kritika trvá
Problémy s vyplácaním priamych platieb sú len jedným z bodov, ktoré Združenie označilo za dôvod k verejným protestom. Tým zásadnejším má byť to, že sa situácia nijako neposúva.
„Na dnešnej tlačovej konferencii pán minister povedal len to, ako sa budú vyplácať priame platby na rok 2024. Ale to je azda jeho povinnosť ako ministra, aby boli vyplatené načas. Poľnohospodári 19 rokov dostávali priame platby v decembri, rok 2023 bol prvý rok, kedy sa tak nestalo. Sú poľnohospodári, ktorí dostali 20 alebo 30 percent, ale sú aj takí, ktorí nedostali nič a nemajú ani len nahlásenú kontrolu na mieste – a to je problém. Keď sa aj pýtame na PPA, nikto nám nevie odpovedať a my sme v šachu. Peniaze za rok 2023 potrebujeme teraz a v tomto smere sa situácia nepohla nijak, “ dodal Jelen.
Podpora?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa v kontexte protestov poľnohospodárov po celej Európe opakovane nechal počuť, že v prípade, ak k takémuto kroku pristúpia aj naši agropodnikatelia, bude ich podporovať. To potvrdil aj po ohlásení protestu na budúci pondelok.
„Som sa vyjadril, že v prípade, že poľnohospodári budú robiť takéto aktivity naprieč Slovenskom, ja ich v tom plne podporujem, lebo gro je smerované hlavne v kontexte byrokracie, ktorú nastavila Európska komisia. Rôzne nezmyselné ekoschémy, ktoré tu máme nastavené v novej spoločnej poľnohospodárskej politike, ktoré komplikujú riadne fungovanie poľnohospodára,“ vyjadril sa Richard Takáč na tlačovej konferencii venovanej práve vyplácaniu priamych platieb pre aktuálny rok.
Následne požiadal predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, rovnako prítomného na tlačovej konferencii, aby informoval novinárov, akú časť poľnohospodárov zastrešuje najväčšia stavovská organizácia poľnohospodárov na Slovensku.
„Ak by niekto nevedel, že koho zastupuje SPPK, aby to bolo aj na obraze aj na zvuku,“ dodal minister po tom, ako Emil Macho uviedol, že komora zastrešuje poľnohospodárov, ktorí sú producentmi 80 percent všetkej poľnohospodárskej produkcie na Slovensku.
To, či sa samotná SPPK k pondelkovým protestom pridá, zostáva otázne. Už pred pár dňami avizovala, že svoj postup bude koordinovať s partnermi z krajín V4.
„V budúcom týždni slovenskí poľnohospodári, ja môžem hovoriť za SPPK, vyjadria svoj postoj vo vzťahu k byrokracii Európskej únie, vo vzťahu k ukrajinskému obiliu, vo vzťahu k taxonómii, vo vzťahu k všetkým nezmyslom, ktoré spôsobili, že aj dnes tu musíme riešiť priame platby. V najbližších dňoch oznámime termín a keď sa v ten istý deň pridajú aj ostatné organizácie, tak ja s tým nič nenarobím,“ vyjadril sa Emil Macho.
Zatiaľ dve združenia
Okrem Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov sa do pondelkového protestu s istotou zapojí ešte ASYF – Združenie mladých farmárov Slovenska. O ďalších organizáciách zatiaľ predstavitelia združení hovoriť nechceli.
„Myslím si, že sa pridajú aj ďalší, ale nebudem to hovoriť, lebo to nemôžem zatiaľ povedať na 100 percent,“ uviedol Ján Jelen.
Protestná akcia bude mať pokojný charakter.
„Prvý protest nebude obmedzovať ľudí. Žiadne pálenie pneumatík, slamy a žiadne agresívne vystupovanie farmárov. Možno niekde bude zablokovaná diaľnica, možno niekde hraničný priechod, niekde budú jazdy traktormi, ale nebudeme zatiaľ hovoriť kde,“ uviedol Jelen.
Pokiaľ sa situácia v sektore nezmení, zmeniť sa môže podľa neho charakter protestov. Na rozdiel od rezortného ministra a predsedu SPPK, ktorí v kontexte protestov vidia najmä problémy na európskej úrovni, Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov hovorí o viacerých problémoch na domácej pôde.
„Dôvodov našej nespokojnosti je viac. Priame platby sú len následok neriešenia situácie. Ďalším problémom je napríklad register užívacích vzťahov, ktorý tu stále nemáme. Ďalšia vec je odpustenie odvodov len niektorým farmárom, ktorí majú živočíšnu a špeciálnu rastlinnú výrobu. Prečo štát neodpustí odvody všetkým tak, ako je to v Poľsku? Ďalej zelená nafta – nemeckí farmári protestovali, že im chcú zobrať zelenú naftu, a pritom u nás na Slovensku ju má len určitá skupina poľnohospodárov, nie všetci. Prečo nedajú zelenú naftu všetkým tak, ako v minulosti? Je tu kopec problémov a tie sa hromadia a teraz vidíme dôsledok,“ uzavrel Jelen.
Minister neschopák! Nerieši, len sa vyhovára! Tlačovka, len aby sa povedala, že bola, vôbec nie k problémom, …. a sppk to sú kamoši smerákov, samozrejme že nepôjdu štrajkovať.
To nevídané hrkútanie medzi SPPK a ministrom …!
Tak nesmierne zavádzajúce tvrdenia resp.doslova vysťahovanie sa Bc.Macha a SPPK ! K 31. marcu 2023 evidovala SPPK spolu 1 507 členov, z toho – – 1 297 z poľnohospodárskej prvovýroby, – 115 potravinárskych subjektov, – 55 organizácií služieb a – 40 ostatných členov. Za posledný rok sa zvýšil počet o len a iba… Celý komentár »
Pán Marták, skúste prosím nezavádzať. Žiadateľov o PP evidujete podľa počtu, nie podľa produkcie. 1297 členov SPPK, čo je 7% žiadateľov o PP vyprodukuje 80% agroprodukcie. Skúste sa aj nad takýmito číslami zamyslieť.
AKS práve poslal list, kde majú uvedené, že ich členská základňa obhospodaruje 778 000 Ha na juhu Slovenska v produkčnej oblasti. Vy píšete, že SPPK vyprodukuje až 80% agroprodukcie. Predpokladám, že sú medzi vami aj s dvojitým členstvom vo voľaktorej komore či v združení, tak potom ani jedna strana nemôže… Celý komentár »
BcMacho
Za rok 2022 podalo na PPA jednotnú žiadosť na priame platby 18.518 aktívnych žiadateľov !
SPPK má 1291 členov do 31.03.2023.
Tak koľkože zastupuje SPPK farmárov ⁉️
A z toho len 13 % podhorské a horské oblasti ‼️‼️
pan Martak čo vam brani vstupit doSPPK a aktivne sa podielat na jeho riadeni Bratislavska komora kde je vela malych vinohradnikov si odhlasovala čo člen to hlas inak z tych 18 tisic žiadatelov je 3000 darebakov využivajucich sladke nič nerobenie podobne ako zopar tych vami nazyvanych agrobaronov