Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pohľad na zber jačmeňa v Európe a ceny doma

Pohľad na zber jačmeňa v Európe a ceny doma
insert_photofoto zo spoločnosti Hordeum s.r.o., Sládkovičovo

V južnejších oblastiach EÚ začala žatva jačmeňa. Prvé informácie z Nemecka sa neodlišujú od priemernej úrody z minulého roka. Sklamanie skôr priniesla kvalita produkcie. Výkyvy počasia sa podpísali na väčšom podiele menších zŕn a kolísavej hodnote objemovej hmotnosti.

Vďaka teplému a suchému počasiu pokračuje žatva v oblastiach Nemecka bez problémov. Krátko pred zberom došlo k pohybu cien na trhu potom, čo začala žatva aj v iných regiónoch. Maďarsko, Taliansko, Španielsko a Francúzsko hlásia slabšie úrody z hektára, ako i zníženú kvalitu.

Cena jačmeňa z novej úrody sa odvíja od očakávaní novej úrody. Veľkoobchodné ceny v Nemecku ( Mannheimer Produktenboerse) sa pohybujú medzi 103-105 €/tonu, čo je cena vyššia ako minulý týždeň, ale aj vyššia ako cena za minulý rok v rovnakom čase.

Aj na svetových burzách sa cena jačmeňa pohybuje v plusových hodnotách. Zmena nastala hneď potom, ako sa potvrdila informácia ohľadne zmien osevných plôch z dôvodu pretrvávajúcich zrážok. Kanadský štatistický úrad očakáva pohyb produkcie smerom nadol o asi 7 percent oproti minulému roku. Iné analýzy hovoria o ešte väčšom výpadku.

Slovenský štatistický úrad hovorí vo svojom odhade úrody o poklese produkcie jačmeňa oproti minulému roku o takmer 34 percent. Dôvodom je najmä zníženie osevných plôch jačmeňov zo 197 tisíc hektárov na 139 tisíc hektárov. Štatistický úrad vo svojej prognóze predpokladá i nižšie hektárové úrody.

Podľa Cenového burzového výboru sa k 29. júnu 2010 pohybovali ceny sladovníckeho jačmeňa na Slovensku na úrovni 109 až 110 eur v závislosti od regiónu a ceny kŕmneho jačmeňa dosiahli približne 92,5 eur za tonu. Pri sladovníckom jačmeni hovoríme o náraste ceny, keďže pred dvoma týždňami CBV uvádzal cenu tejto komodity na úrovni približne 105 eur.

Cenový burzový výbor predpokladá v horizonte dvoch týždňov ustálený vývoj cien či sladovníckeho, alebo kŕmneho jačmeňa. Z perspektívy vývoja o tri mesiace predpokladá nárast ceny na úroveň takmer 117 eur a pri kŕmnom jačmeni na takmer 98 eur za tonu. Treba poznamenať, že vývoj cien v rámci Cenového burzového výboru treba brať z rezervou, alebo skôr ako dolnú hranicu reálnych trhových cien.

Autor článku: Martin Kubica a Juraj Huba - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: foto zo spoločnosti Hordeum s.r.o., Sládkovičovo

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments