Podmáčaných a zaplavených je desať percent pôdy
Doterajšie dlhotrvajúce daždivé počasie spôsobilo a naďalej spôsobuje slovenským poľnohospodárom značné škody. „K 31. máju 2010 bolo v SR podmáčaných a zaplavených približne 150.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy, teda približne 10 % využívaného pôdneho fondu,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Keďže daždivé počasie ešte neskončilo a mnohé pozemky sú naďalej zaplavené vodou, nedá sa podľa neho v tejto chvíli vyčísliť výška spôsobených škôd.
„Podľa prvých, veľmi hrubých odhadov predpokladáme, že sa bude pohybovať minimálne v rozsahu od 33 až do 90 miliónov eur,“ avizoval.
Zaplavených alebo podmáčaných bolo podľa Semančíka takmer 39.500 ha pšenice, viac ako 29.000 ha kukurice na zrno, 20.000 ha krmovín osiatych na ornej pôde, 14.000 ha repky, 10.000 ha ročnej slnečnice, 4000 ha sóje a po viac ako 1000 ha cukrovej repy a hrachu.
Prudké dažde ohrozili aj vyše 27.000 ha trvalých trávnych porastov, 335 ha ovocných sadov, takmer 200 ha vinohradov a necelých 500 ha zeleniny.
„Neosiatych zostalo približne 17.300 ha plôch, na ktoré v dôsledku nepriaznivého počasia nemohla vyjsť poľnohospodárska technika,“ informoval.
SPPK podľa jeho slov pre riešenie tejto situácie navrhla opatrenia, ktorými by sa Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR malo zaoberať dnes (2.6.) popoludní. Základom opatrení by malo byť odškodnenie z verejných zdrojov. Komora odporúča aj odpustenie, zníženie a odloženie splátok nájomného za postihnutú pôdu v správe Slovenského pozemkového fondu. SPPK je zároveň presvedčená, že by nebolo správne, kedy farmári museli platiť daň za pozemky, na ktorých im prírodné živly zničili úrodu a v dôsledku toho z nich nebudú mať žiadne tržby.
„Za najdôležitejšie však považujeme prijať také systémové riešenie riadenia rizík agrárnej výroby, aby sa vždy po živelných pohromách nemuseli hľadať osobitné postupy a formy odškodnenia poľnohospodárov,“ dodal.