Po GMO kukurici začíname pestovať i zemiaky
„Európska komisia povolila využívať geneticky modifikované zemiaky odrody Amflora na priemyselné účely,“ uviedla v utorok, 2. marca, britská televízna a rozhlasová stanica BBC. Podľa vyhlásenia Európskej komisie, rozhodnutiu predchádzalo „veľké množstvo prísnych vedeckých výskumov.“
Škrob môže byť využívaný na výrobu papiera, lepidla alebo krmiva pre zvieratá. To znamená pre rôzne priemyselné účely, ale nie pre ľudskú spotrebu.
Kultivar Amflora bol vytvorený nemeckým chemickým koncernom BASF. Škrob získaný z neho má špeciálne vlastnosti a môže sa použiť na rôzne účely.
„Napríklad, ak ho pridáme do tkanív, budú pevnejšie, keď do papiera, bude hladší a tekuté lepidlo, bude schnúť pomalšie,“ hovorí sa vo vyhlásení BASF.
Nemecká spoločnosť v roku 2003 navrhla vysadiť GM zemiaky Amflora vo Švédsku. Švédi súhlasili, ale museli získať povolenie od Európskej únie. Napriek povoleniu EÚ, jednotlivé štáty majú právo zakázať pestovanie geneticky modifikovaných zemiakov na svojom území. Predpokladá sa, že v tomto roku na jar bude Amflora vysadená v Českej republike a v Nemecku. Vo Švédsku a v Holandsku sa bude pestovať o niekoľko rokov.
Zemiak sa stal druhou geneticky modifikovanou plodinou povolenou v EÚ. V roku 1998 bolo v Európskej únii povolené pestovanie kukurice firmy Monsanto MON 810. Pestuje sa v piatich krajinách: v Španielsku, Českej republike, Rumunsku, na Slovensku a v Portugalsku.
Okrem toho Európska komisia 2. marca povolila predávať na európskych trhoch ďalšie tri druhy geneticky modifikovanej kukurice, ale zatiaľ ich nepovolila pestovať na území EÚ.
„Rozhodnutie Európskej komisie nepodporilo Taliansko. Proti Amflory a geneticky modifikovaným plodinám je aj nemecká Strana zelených,“ uvádza vo svojom spravodajstve BBC.