Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Plocha využívaná na ekologické poľnohospodárstvo sa v EÚ neustále rozširuje

Plocha využívaná na ekologické poľnohospodárstvo sa v EÚ neustále rozširuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Plochy využívané v ekologickom poľnohospodárstve sa v Európskej únii vytrvalo rozširujú a v roku 2022 dosahovali 16,9 milióna hektárov. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad Eurostat. O rok skôr ekologicky obhospodarované výmery dosahovali 15,9 milióna hektárov a v roku 2020 iba 14,7 milióna hektárov. Za posledných desať rokov sa pritom výmery zvyšujú prakticky vo všetkých krajinách EÚ.

V roku 2022 bola plocha využívaná pre ekologické poľnohospodárstvo ekvivalentom 10,5 percenta celkovej využívanej poľnohospodárskej plochy v EÚ. Česká republika je v tomto ohľade nad priemerom EÚ, rovnako ako Slovensko.

V rokoch 2012 až 2022 sa plocha využívaná pre ekologické poľnohospodárstvo najrýchlejšie rozširovala v Chorvátsku, za uvedené obdobie sa zvýšila o 306 percent. Nasleduje Portugalsko s rastom o 278 percent a potom Bulharsko, kde sa táto plocha za desať rokov zvýšila o 182 percent.

Najvyššie podiely plôch ekologického poľnohospodárstva na celkovej využívanej poľnohospodárskej výmere boli v Rakúsku, a to 27 percent, ďalej v Estónsku (23 percent) a vo Švédsku (20 percent). Naopak, v piatich krajinách EÚ bol podiel ekologického poľnohospodárstva v roku 2022 pod piatimi percentami. Najnižší bol na Malte, kde predstavoval jedno percento, a potom v Bulharsku a v Írsku, kde v oboch prípadoch predstavoval dve percentá.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments