Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Plánovanú investíciu do spracovania mlieka vítajú

Plánovanú investíciu do spracovania mlieka vítajú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka vítajú plán firmy Midia Agro postaviť závod na spracovanie mlieka.

“Vítame túto investíciu, ale musíme sa zamýšľať aj nad tým, akým spôsobom do roku 2018 pomôžeme mliečnemu sektoru, ktorý bez urýchlených adekvátnych zásahov nevie sám vyriešiť súčasnú situáciu. Nemôžeme čakať do roku 2018, ale musíme situáciu riešiť okamžite,” priblížila Janka Holéciová, hovorkyňa najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov.

Predseda SZPM Alexander Pastorek tvrdí, že avizovaný príchod novej mliekarenskej spoločnosti dáva farmárom perspektívu, že budú mať stabilného odberateľa.

„V súčasnosti sa dostávame do mliečnej krízy, aká tu bola pred rokom 2009. Niektoré slovenské mliekarne vypovedávajú zmluvy na dodávku mlieka. Nový stabilný odberateľ dáva prvovýrobcom perspektívu, že nemusia ukončiť výrobu.“

Spoločnosť plánuje spracovávať 25 % na Slovensku vyprodukovaného mlieka. Podľa Pastoreka slovenskí prvovýrobcovia v minulom roku vyprodukovali 864 miliónov kilogramov mlieka, investor plánuje podľa predloženého návrhu spracovávať 300 miliónov kilogramov.

„Pri vstupe do Európskej únie sme produkovali ročne vyše miliardy kilogramov mlieka. Farmári na to kapacity majú, len ho musia vedieť predať na trhu,“ skonštatoval Pastorek.

Midia Agro plánuje spustiť výrobu v prvom kvartáli 2018. Tento termín vyhovuje aj prvovýrobcom, aby sa stihli prispôsobiť.

„Životný cyklus dojnice je postavený na dvoch rokoch. Presne toľko trvá, aby bola práve narodená jalovica schopná produkovať mlieko. Dôležité však bude, aby farmári tieto dva krízové roky prežili,“ tvrdí Margita Štefániková, výkonná riaditeľka SZPM. 

Ako hovorí A. Pastorek, okolité štáty pripravujú pre farmárov rôzne stimuly.

“Krízu sme nezapríčinili my, tento stav spôsobilo zrušenie kvót v rámci EÚ, ruské embargo, nízky dopyt Číny. Očakávame, že rovnako ako okolité štáty, tak aj slovenská vláda podporí farmárov,“ povedal Pastorek. 

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ponúka viacero riešení.

“Do úvahy prichádzajú viaceré formy pomoci, o ktorých hovoríme už dlhodobo, či už je to vytvorenie tretieho odbytového kanála, aby zariadenia v správe štátu nakupovali čerstvé domáce slovenské výrobky a suroviny, spustenie humanitárnej pomoci do tretích krajín, zvýšenie podielu predaja domácich výrobkov v obchodných reťazcoch alebo finančná pomoc zo strany štátu. To sú možnosti, ktoré by mohli pomôcť odtiahnuť prebytočnú surovinu z nášho trhu,” dodala hovorkyňa SPPK.

 

Autor článku: podľa TASR pripravilo poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments