Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Pestovateľská výmera repky sa na Ukrajine významne rozšírila

Plochy ozimnej repky sa na Ukrajine rozšírili a zároveň by sa mali zväčšiť aj pestovateľské výmery sóje. Výmera slnečnice by sa mala zas významne zmenšiť.

Potom, ako ukrajinskí poľnohospodári rozšírili plochy repky, bude opäť k dispozícii viac repky na export do EÚ. Plochy ozimnej repky sa v roku 2013 podľa aktuálnych informácií ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva rozprestierajú takmer na 1 mil. hektárov. V porovnaní s rokom 2012 je to o 0,4 mil. hektárov viac. V roku 2011 pritom výmera repky dosahovala 0,45 mil. hektárov!

Predpokladaná úroda repky bude v tomto roku pri priemerných hektárových úrodách asi na úrovni 2 mil. t, pričom bude takmer dvojnásobná v porovnaní s rokom 2012.

Ukrajinskí poľnohospodári plánujú v tomto roku pestovať slnečnicu asi na 3,9 mil. ha. To by bol v porovnaní s rokom 2012 (6 mil. ha) drastický pokles a produkcia by sa znížila minimálne o tretinu (3 mil. t) približne na 6 mil. t.

V minulom roku bola Ukrajina ešte pred Ruskom (7,5 mil. ton) najväčším pestovateľom slnečnice a zároveň najväčším svetovým exportérom slnečnicového oleja a šrotu.

V roku 2013 plánujú ukrajinskí poľnohospodári pestovať sóju na rozlohe 1,47 mil. ha, čím sa jej plochy medziročne mierne rozšíria (+0,1 mil. ha). Aj v roku 2012 boli plochy sóje v porovnaní s rokom 2011 o 0,3 mil. ha väčšie. Plochy sóje sa na Ukrajine rozširujú rýchlejšie ako v Rusku, kde je jej rozloha asi na úrovni 1,3 mil. ha. Pri priemerných hektárových úrodách môžu na Ukrajine očakávať úrodu sóje takmer 3 mil. t, čo by mohol byť nový rekord. V roku 2012 bola úroda sóje na Ukrajine kvôli nízkym hektárovým úrodám iba 2,4 mil. t.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments