Pesticídy to budú mať definitívne tažšie
Pesticídová sága v Parlamente skončila. Nariadenie sprísňujúce podmienky použitia prostriedkov na ochranu rastlín čaká už len na schválenie Rady. Úplne zakázaných bude 22 najviac zdraviu škodlivých látok.
O tom, kde je rovnováha medzi ochranou zdravia a nevyhnutnou mierou využívania pesticídov v poľnohospodárstve, stále neexistuje dohoda. Nová európska legislatíva je len jeden z možných kompromisov, v ktorom oba tábory vidia nedostatky.
Únia si od nariadenia sľubuje lepšiu ochranu ľudského zdravia a životného prostredia, lepšiu ochranu poľnohospodárskej produkcie a v neposlednom rade aj prehĺbenie vnútorného trhu s produktmi na ochranu rastlín.
Prijímanie legislatívy sprevádzali horúčkovité lobingové aktivity veľkých producentov z oblasti chemického priemyslu ale aj farmárskych združení. Poľnohospodári tvrdia, že takto nastavené pravidlá zvýšia ceny potravín. Za posledné roky údajne znižovali iniciatívne mieru využívania pesticídov, stále ale musia niektoré používať, ak chcú vypestovať vysokokvalitné ovocie pre vyberavého európskeho zákazníka.
Poslanci Európskeho parlamentu včera, 13. januára, odsúhlasili, že 22 karcinogénnych látok a chemikálií ktoré môžu pôsobiť na reprodukčný a nervový systém človeka, bude z trhu v EÚ úplne stiahnutých. Pri niektorých z nich to bude trvať ďalších desať rokov. Tieto vysoko rizikové látky budú zakázané až po tom, čo vyprší ich v súčasnosti platná expirácia. Greenpeace tvrdí, že 22 látok je len začiatok a existuje 100 ďalších, ktoré by mali byť zakázané.
Po novom sa nebudú môcť robiť postreky v blízkosti škôl a nemocníc, inde sa bude musieť vopred informovať verejnosť o použití pesticídov v konkrétnej lokalite.
Väčšinou to nie je jeden konkrétny pesticíd, ktorý spôsobí problémy, ale celý chemický mix, ktorý počas života skonzumujeme. Europoslankyňa Irena Belohorská, ktorá mala v prvom čítaní na starosti nelegislatívnu časť správy o tematickej stratégii používania pesticídov, si myslí, že nové nariadenie bude veľmi závažný moment, ktorý pravdepodobne ovplyvní aj slovenské poľnohospodárstvo. „Ale myslím si, že každý by si mal uvedomiť, že hladina onkologických ochorení je vysoká a alergie stúpajú skutočne rapídne. Musíme sa pozrieť aj to, čo dávame do seba a čo dýchame“, povedala na tlačovej konferencii v Bratislave.
Farmári naopak varujú pred problémami najmä pri pestovaní hrachu, pšenice a zemiakov. Britskí pestovatelia bijú na poplach, že to bude znamenať smrť pestovania mrkvy v Británii. Ich krajina je znepokojená, pretože niektoré druhy pesticídov sú špeciálne určené pre to, aby produkty odolávali nepriaznivej vlhkej ostrovnej klíme.
Okrem obmedzení prináša nové nariadenie aj zjednodušenie uvádzania nových produktov na ochranu rastlín na trh. Členské štáty si napríklad budú vzájomne uznávať autorizácie.
Paradoxom je, že zatiaľ čo ovocie dovážané do EÚ nesmie byť postriekané pesticídom zakázaným v EÚ, európskym spoločnostiam nebude nič brániť vyvážať pesticídy nepoužiteľné v EÚ do tretích krajín.
Po formálnom schválení Radou by legislatíva mohla vstúpiť do platnosti ešte tento rok.