Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Z domova Zaujímavosti

Pasívne saldo agroobchodu SR do konca marca stúplo na pol miliardy eur

potraviny

Saldo zahraničného obchodu SR s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami bolo v januári až marci 2020 pasívne, a to v hodnote 491,1 milióna eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšilo o 16,2 %. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Záporné saldo vývozu a dovozu sa podľa nej v medziročnom porovnaní zvýšilo pri živočíšnych výrobkoch o 24,3 %, pri rastlinných sa znížilo o 14,5 %, pri nápojoch, potravinách a tabaku sa zvýšilo o 15,8 % a pri olejoch a tukoch až o 39 %.

Dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov za január až marec 2020 bol v hodnote 1,27 miliardy eur. V medziročnom porovnaní bol dovoz o 11 % vyšší. Vyšší medziročný dovoz výrobkov v roku 2020 sa zaznamenal pri všetkých sledovaných kategóriách.

V januári až marci 2020 sa vyviezli agropotravinárske výrobky v celkovej hodnote 781,6 milióna eur, čo medziročne predstavuje zvýšenie o 7,9 %. V medziročnom porovnaní sa zvýšil vývoz potravín, nápojov a tabaku o 11 %, vývoz živočíšnych výrobkov o 6,9 %, vývoz rastlinných výrobkov o 5,3 % a vývoz tukov a olejov sa zvýšil o 2,3 %. Zníženie vývozu sa nezaznamenalo ani v jednom sledovanom odvetví.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.