Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Overená technológia v pestovaní obilnín

Overená technológia v pestovaní obilnín
insert_photo

Overenou súčasťou technológie pestovania obilnín je pridávanie biostimulačných látok do morenia. Morenie biostimulátormi využíva už väčšina poľnohospodárskych subjektov alebo osivárskych firiem, ktoré produkujú osivá.

Toto ošetrenie má veľký význam pri intenzifikácii pestovania pri vysokej ekonomickej návratnosti vložených investícií a jeho používanie v poľnohospodárstve rastie z roka na rok.

Za ostatných 5 rokov môžeme konštatovať, že vývoj počasia na jeseň bol v každom roku rozdielny.  Stretávame sa s rôznymi klimatickými podmienkami od extrémneho sucha, vlhka až po optimálne klimatické podmienky i počas zimy, ako tomu bolo minulý rok. Počasie je faktor, ktorý významným spôsobom zasahuje a ovplyvňuje celkový vývoj porastu už od jeho prvopočiatku. Dobre zapojený, zakorenený a odnožený porast pred zimou je ovplyvnený rôznymi faktormi ako sú predplodina, príprava pôdy, hnojenie, sejba a veľký význam má morenie s prídavkom biostimulátorov. 

Klíčenie

Klíčenie osiva pšenice začína v momente, keď semeno dostane správne množstvo vody  a teploty. Dôležitú úlohu pri klíčení zohrávajú giberelíny, ktoré podporujú klíčenie a odbúravanie kyseliny absicsovej, ktorá bránila predčasnému vyklíčeniu semena. Vo fáze klíčenia pšenica postupne prerastá pôdou a k dosiahnutiu povrchu pôdy využíva vlastné energetické zásoby resp. živiny. Tieto živiny jej boli dodané pri morení a súčasne s prvými koreňmi čerpá z pôdy vodu.  Pre rozvoj zdravej a mohutnej koreňovej sústavy je z pohľadu výživy veľmi dôležitý fosfor, ktorého obsah v pôdach Slovenska je na viac ako 40 % plôch pod hranicou dobrej zásobenosti.

Počiatočný rast

Po vyklíčení nad povrch pôdy a vytvorení prvej listovej plochy začína prebiehať fotosyntéza. V tomto momente je dôležité vzhľadom na termín sejby a vývoj počasia naštartovať celkový rast, zakorenenie a odnožovanie pšenice.  Práve v tejto rastovej fáze zohrávajú významnú úlohu auxíny a cytokiníny. Auxíny stimulujú rast koreňov a cytokiníny podporujú bunkové delenie a odnožovanie.

Význam biostimulátora pri morení

Používanie biostimulátorov do morenia zohráva významnú úlohu od klíčenia, cez zapojenie porastu až do fázy zberu. Pri výbere biostimulátora je potrebné si uvedomiť, že rastlina potrebuje na stimuláciu a podporu rastu všetky fytohormóny, ako sú auxíny, cytokiníny i giberelíny a taktiež živiny, ktoré sú základným kameňom každej rastliny. Preto naša spoločnosť Agrobiosfer pripravila pre svojich zákazníkov komplexné riešenie stimulácie a výživy pri morení.

Balíček do morenia obsahuje prípravok na báze morských rias s obsahom prírodných fytohormónov (auxíny, cytokiníny, giberelíny), bioaktívnych látok a živinami so zameraním na vysoký obsah fosforu Alga 300++P (2 l/t)a prípravok na prevenciu proti chorobám SoftGuard (1 l/t).  Tento balíček do morenia účinkuje nasledovne:

– Giberelíny v morských riasach aktivujú a urýchľujú klíčenie

Auxíny v kombinácii s fosforom podporujú rast koreňov

– Podporuje rýchlejšie a rovnomernejšie vzchádzanie

– Cytokiníny podporujú odnožovanie

– Zabezpečuje ľahko prístupné živiny od začiatku rastu

– Zvyšuje odolnosť voči suchu, chladu a zamokreniu

– Podporuje dobré prezimovanie

– SoftGuard pôsobí preventívne proti chorobám

– SoftGuard zvyšuje účinnosť fungicídneho moridla

Význam pre prax

Prídavok biostimulátorov do morenia je jednou z najekonomickejších a najrentabilnejších aplikácií pri intenzifikácii a zvyšovaní úrod pšenice a ďalších obilnín. V našich podmienkach zohráva morenie s prídavkom biostimulátorov veľkú rolu pri všetkých odrodách pšenice, termínoch výsevu i lokalitách. Pri neskorých termínoch výsevu má táto aplikácia význam v rýchlom klíčení a počiatočnom raste, na jar v lepšej regenerácii po zime a podpore odnožovania. Pri výsevoch v rámci agrotechnického termínu je nositeľom silných odnoží, ktoré prinášajú úrodu. Podstatné je však, že dobre zapojený a zakorenený porast na jeseň dáva predpoklad na vysoké a stabilné úrody i v prípade menej priaznivých podmienok v jarnom období.

Pre viac informácií o prebiehajúcich akciách kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu webstránku s e-shopom na www.agrobiosfer.sk.

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, Ph.D., Obchodný manažér Agrobiosfer, s. r. o.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments