Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Ovčiari volajú po väčšej podpore šľachtiteľského chovu

Ovčiari volajú po väčšej podpore šľachtiteľského chovu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Oživenie v poslednej dobe čoraz vzácnejšieho šľachtiteľského chovu plemenných baranov si vyžaduje väčšiu priamu štátnu podporu. Zhodli sa na tom účastníci tradičného celoslovenského nákupného trhu na poľnohospodárskom dvore v liptovskej obci Kvačany.

„Kedysi to býval trojdňový sviatok ovčiarov. Plemenné barany sa dva dni hodnotili a na tretí deň sme ich predávali, no z roka na rok sa stretávame s čoraz menším záujmom o ich nákup. Šľachtiteľský chov je veľmi náročný, nákladný a v súčasnosti ho robíme prakticky len z tradície. Blízka budúcnosť nevyzerá vôbec ružovo,“ posťažoval sa predseda Poľnohospodárskeho družstva Trsteník z Trstenej Štefan Pánik.

Jednu z hlavných príčin objasnil riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomír Reľovský.

„Problémom je najmä takmer žiadna podpora chovu špičkového plemenného materiálu. Chovatelia nemajú prostriedky na jeho nákup, preto si hľadajú rôzne schodnejšie cestičky. Privítali by sme štátnu podporu chovu plemenných zvierat. Nerozprávam pritom o žiadnych ziskoch, ale aby sa aspoň vrátili náklady,“ zdôraznil.

Neradostným zistením je podľa Ľubomíra Porubiaka z Roľníckeho družstva Klenovec fakt, že aj dlhoroční producenti plemenných baranov prichádzajú v poslednom čase na nákupné trhy iba s pár kusmi a aj tie si viac, menej len vymieňajú medzi sebou.

„Okrem štátnej podpory by nám veľmi pomohli prísnejšie kontroly, ktoré by jednotlivých chovateľov nútili nakupovať kvalitný plemenný materiál. Ak sa čosi radikálne nezmení, bude situácia ešte nepriaznivejšia,“ skonštatoval.

„Na každých 40 oviec musíme mať jedného plemenného barana. Po dvoch rokoch musíme kupovať nové alebo si ich aspoň vymeniť s iným chovateľom. Viac ako 600 eur za kus je ozaj dosť. Dnešná doba nám nepraje, uvidíme, ako bude ďalej. Kompetentní by sa nad tým mali vážne zamyslieť, lebo v našom regióne je ovčiarstvo jedným z mála reálnych zdrojov obživy,“ dodal súkromný chovateľ Anton Polák z Oravskej Jasenice.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Hľadajúci
Hľadajúci
28. jún 2012 11:11

Vážení chovatelia, žiaľ Slovensko bolo už „slovenskými politikmi“ obsluhujúcimi zahraničný kapitál zradené a zapredané. Poľnohospodárstvo je toho učebnicovým príkladom….cieľom Bruselu nie je rozvoj poľnohospodárskej výroby na Slovensku – takže podporu slovenského ovčiarstva i poľnohospodárstva ako takého nečakajte..!