Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Opravené: Situácia na trhu s mliekom na Slovensku a v Európskej únii

Opravené: Situácia na trhu s mliekom na Slovensku a v Európskej únii
insert_photopolnoinfo.sk - Vladimír Chovan počas Regionálnych dní prvovýrobcov mlieka

Po prechodnom optimizme, ktorý u našich prvovýrobcov mlieka nastal v závere minulého a začiatkom tohto roka, sme svedkami ďalšej destabilizácie tohto odvetvia.
Nákupné ceny mlieka začiatkom roka dosahovali úroveň aj viac ako 12 korún za liter.

„V súčasnosti sa približujeme k cene, za ktorú sme predávali mlieko na začiatku tohto tisícročia,“ uviedol dnes na Regionálnych dňoch prvovýrobcov mlieka Vladimír Chovan, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Cena mlieka začala klesať v druhom štvrťroku tohto roka. Pokles bol zaznamenaný nie len na Slovensku, ale aj v ostatných štátoch Európskej únie.

Farmári zo západoeurópskych štátov sa v tomto období snažili znížiť dodávky produkcie do mliekarní. Protest sa ale v konečnom dôsledku minul účinku a ceny klesali aj naďalej.

Túto situáciu vedeli využiť v Spojených štátoch amerických, kde je cena stále priaznivá. Za rok zvýšili stavy dojníc o 137 tisíc kusov. Pri ich úžitkovosti je to toľko, ako vyprodukuje za rok Slovensko. To sa samozrejme prejavilo aj na exporte tejto komodity. Pokiaľ z Európskej únie sa vyvezie sušeného odtučneného mlieka menej, v USA vývoz rastie a za posledný rok sa dokonca zdvojnásobil. Podobná situácia je aj pri vývoze syrov a masla. Nový Zéland v súčasnosti prehodnocuje svoj vzťah k produkcií oviec a ich stáda vymieňa za dojnice.

Európska únia navýšila tento rok kvóty svojim členským štátom o dve percentá. Je to príprava na úplne zrušenie kvót v roku 2015. Napriek tomu, sa mnohým štátom ako Belgicko, Litva, alebo Rumunsko nedarí naplniť svoje národné kvóty.

Opačná situácia je v Taliansku, ktoré dováža až 46 percent mlieka a mliečnych výrobkov. Preto sú aj tamojší spracovatelia mlieka ochotní priplatiť za produkciu viac a talianski farmári výrazne prekračujú kvótu. Je to ale ojedinelý prípad v Európskej únii.

Aj napriek navýšeniu kvót v Európskej únii sa produkcia mlieka oproti minulému roku nezvýšila, ale naopak mierne poklesla.

Autor článku: Juraj Huba - polnoinfo.sk
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk - Vladimír Chovan počas Regionálnych dní prvovýrobcov mlieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments