Odišiel Ladislav Švihel. Jednou rukou bol manažér a druhá ruka – od srdca, to bola tá umelecká
S jeho menom bola spojená zlatá éra nitrianskeho výstaviska Agrokomplex. Nielenže sa postupne dobudovávalo, ale počas ročníkov Agrokomplexu, teda medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy v Nitre, bol veľtrh skutočne venovaný predstavovaniu produktov rastlinnej a živočíšnej výroby. Hovoríme o dlhoročnom riaditeľovi nitrianskeho výstaviska Agrokomplex Ladislavovi Švihelovi, ktorý tento svet opustil vo veku 82 rokov.
Stavbár a umelec
Ladislav Švihel bol síce architekt, no každý kto ho poznal, vedel, že žil pre výstavisko a počas niekoľkých letných dní hlavnej výstavy bol v neustále permanencii a mohli sme ho stretnúť azda pri všetkých významnejších akciách veľtrhu. Jeho odchod v tomto koronovom roku je akoby symbolickým uzavretím veľkej éry slovenského poľnohospodárskeho výstavníctva, ktoré je takmer na pokraji existencie. Odchod Ladislava Švihela na odpočinok pred niekoľkými rokmi dával tušiť, že úspešná éra výstaviska sa pomaly končí. Potvrdili to aj neskoršie takmer každoročné výmeny vedenia výstaviska.
Bol rodený Nitran a v meste pod Zoborom absolvoval aj strednú stavebnú školu. Neskôr ukončil Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave, kde vyštudoval odbor pozemné stavby. Pracoval ako projektant v rôznych podnikoch ako napríklad Univerzál Nitra. Keďže mal vzťah aj k výtvarnému umeniu a aj aktívne maľoval, po niekoľkých rokoch absolvoval s výborným prospechom aj Akadémiu výtvarných umení v Prahe.
Tieto dve jeho zamerania mali veľmi veľa spoločného, a tak keď bolo treba, raz prevažovalo technické, inokedy viac umelecké zameranie. Dosvedčujú to aj početné rozhlasové rozhovory, keď Ladislav Švihel hovoril o tom, čo ho v živote formovalo a ako to potom využil ako riaditeľ nitrianskeho výstaviska.
Výstavisko budovali dvaja riaditelia
Často hovoril, že jednou rukou bol manažér a druhá ruka – od srdca, to bola tá umelecká. Na výstavisku pracoval od začiatku 70. rokov, neskôr sa stal námestníkom riaditeľa. Môžeme povedať, že výstavisko v celej histórii dodnes viedli a budovali dvaja riaditelia, ktorí ho pozitívne poznačili. Prvých pätnásť rokov Ján Hrivnák (1931 – 2014) a od roku 1990 Ladislav Švihel – celých osemnásť rokov.
Kým v prvých rokoch existencie výstaviska a vzniku poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex (od 1974) sa všetka energia venovala tejto výstave, Ladislav Švihel si uvedomil, že výstavisko musí existovať, fungovať a pracovať celoročne, a tak sa postupne plán výstav rozšíril na niekoľko desiatok rôznych menších podujatí. A takto je to doteraz. Rovnako sa počas jeho éry zlepšovalo ekonomické postavenie výstaviska a Nitra sa postupne stala najvýznamnejším centrom výstavníctva na Slovensku.
Ladislav Švihel ako umelec
Ako riaditeľ Agrokomplexu kládol dôraz aj na podporu a finančné zastrešenie fungovania a rozširovania Slovenského poľnohospodárskeho múzea. To nájdeme v zadnej časti areálu výstaviska rovnako s Nitrianskou poľnou železnicou.
Ladislav Švihel ako umelec bol aj súčasťou viacerých projektov. Ešte v čase kinoautomatu sa so slávnymi tvorcami Jánom Roháčom a Radúzom Činčerom spolupodieľal na jeho stvárnení na jednej z výstav Expo. Ako umelec každoročne v Nitre organizoval viacero koncertných programov zameraných najmä na vokálne diela s národnou tematikou, ktoré mali pripomínať aj dôležitosť Nitry a jeho histórie v slovanskom a slovenskom kontexte. Za všetky jeho projekty spomeňme (v deväťdesiatych rokoch) uvedenie opery Svätopluk pod nitrianskym hradom, alebo každoročné podujatie Hoj, vlasť moja, kde každoročne vystupovali poprední sólisti SND.
Ladislav Švihel je autorom výtvarno-architektonického riešenia slovenskej izby vo FAO v Ríme. Spolupracoval s Jánom Kulichom na architektonickom stvárnení fontány pred kaštieľom v Malante. Kaštieľ podporovalo výstavisko ako reprezentačný priestor, a v tom čase sa tam výrazne rozšírili výtvarné zbierky (napr. od významnej maliarky V. Žilinčanovej).
Ladislav Švihel sa ako maliar zameriaval najmä na krajinomaľbu, dominovali rôzne pohľady na prírodu a najmä nitrianska tematika. Okrem domácich výstav sa jeho diela prezentovali najmä v Aténach, Paríži, Ríme, Štokholme a Budapešti.
Spočítať a vymenovať všetky ocenenia, ktoré dostal Ladislav Švihel za prácu pre mesto Nitra, to by vydalo na dlhý zoznam. Za všetky spomeňme, že bol čestným občanom tohto mesta, laureátom ceny kraja, a tiež ocenení najvyšších: Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti šírenia dobrého mena Slovenska v zahraničí a štátneho vyznamenania Pribinov kríž III. triedy za rozvoj medzinárodných výstav a veľtrhov.
Posledná rozlúčka s Ladislavom Švihelom bude v utorok 10. novembra o 15. hodine v Dome smútku na Cabajskej ceste v Nitre.