Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Odišiel Jozef Galbavý. Namaľoval poľnohospodárstvo, po akom túžime

Odišiel Jozef Galbavý. Namaľoval poľnohospodárstvo, po akom túžime

Agro-družstvo v Trebaticiach patrí k výnimočným zjavom v slovenskom poľnohospodárstve. V minulosti sa tu aj vďaka blízkosti výskumných ústavov formovali základy slovenskej potravinovej sebestačnosti. Na tamojších poliach prichádzali do života špičkové odrody pšenice, jačmeňa, repky alebo repy. Za novodobými úspechmi družstva, ktorého história sa začala písať presne pred tridsiatimi rokmi, stál Jozef Galbavý.

Jeho precízny prístup k rastlinnej výrobe, či hospodárskym zvieratám, zabezpečoval družstvu výnimočné výsledky. Jozef Galbavý ešte v závere minulého roka so záujmom kontroloval vzídené oziminy, aby sa presvedčil, že im nič nechýba. Vedel, že ak sú obilniny na jeseň v dobrej kondícii, ide o základný predpoklad budúcoročných úrod. Tie sa žiaľ už nedozvie. Špičkový agronóm a predseda Agro-družstva Trebatice, Jozef Galbavý, zomrel 2. januára 2021 vo veku 58 rokov.

Jozef Galbavý nemal ľahký životný údel. O to viac vnímal prácu v poľnohospodárstve ako relax. Ak pracujete s ľahkosťou maliara, ktorý sa k plátnu postaví len vtedy, keď má inšpiráciu, chuť alebo si len potrebuje oddýchnuť od všednosti, výsledok sa musí dostaviť. A isto je iný, ako keď vašim štetcom dennodenne popoťahuje najmä povinnosť.

V práci Jozefa Galbavého vládlo srdce. K rastlinám či pôde pristupoval s úctou a tak dokázal dosiahnuť výnimočných výsledkov. V nie úplne ideálny vlaňajší rok mu priniesli obilniny 7,35 tony z hektára. Pšenica sypala dokonca o tonu viac. Výnimočné výsledky!

Špecialista na sladovnícky jačmeň ale aj zeleninu

Veľkosť trebatického predsedu spočívala v tom, že pôdu vnímal ako spojenca. Preto sa nikdy nevzdal živočíšnej výroby. Koľko poľnohospodárov sa dnes dokáže pochváliť, že každoročne vyhnoja štvrtinu výmery na ktorej hospodária? Jozef Galbavý patril medzi nich! A nielen to. Na pôde kde hospodáril sa hrdil širokou štruktúrou rastlinnej výroby. Na necelých tisíc hektároch pôdy našli uplatnenie aj také plodiny ako cibuľa, zemiaky či cukrová repa.

Špecialistom bol aj na sladovnícky jačmeň. Či do kvality alebo do kvantity. Obilniny sú pritom v ostatných rokoch, časťou politickej reprezentácie, zaznávané. Jozef Galbavý s tým nesúhlasil. Pri sladovníckom jačmeni neraz utrúsil, že pri jeho pestovaní sa musí stretnúť umenie, šťastie a božia pomoc.

Šťastie, ktoré sme si ešte pred pár hodinami na prelome rokov želali, ale Jozefovi Galbavému už mesiace chýbalo. Vytrvalo bojoval so svojou chorobou a obrat neprichádzal. V istých chvíľach sa dokonca zdalo, že sa jej vysmieva a tak našiel spôsob, ako ju poraziť. Tento prístup bol sympatický a jeho spolupracovníkov napĺňal optimizmom. Žiaľ, Jozef Galbavý nevyhral a musel odísť vo veku, ktorý je skôr charakterizovaný dostatkom skúseností a chuťou realizovať svoje plány.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Jozef Sedlák - Jozef Galbavý s výsledkami Agro-družstva Trebatice pravidelne bodoval v súťaži TOP AGRO alebo NAJ.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1550 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

13 komentárov

 1. Emil Macho
  3. januára 2021

  ČESŤ JEHO PAMIATKE!!!
  Odišiel veľký poľnohospodár a skvelý predseda družstva. V prvom rade úprimnú sústrasť rodine. Jozef Galbavý obetoval celý svoj život Agro – družstvu v Trebaticiach. Ďalšia osobnosť a hlavne neoceniteľné skúsenosti ktoré budú všetkým nám poľnohospodárom veľmi chýbať. Jozef ďakujem za všetko čo sme spolu prežili a čo som sa mohol od teba naučiť.
  Odpočívaj v pokoji. Navždy ostaneš v mojich spomienkach. Opäť raz som v krátkej dobe veľmi smutný.
  Emil Macho

  Odpovedať
 2. Róbert Pecko
  3. januára 2021

  Predvčerom som si nevedel spomenúť , kedy som naposledy slzu vyronil. Dnes už to viem Jožko, bolo to včera večer . Odpočívaj v pokoji.

  Odpovedať
 3. Ľuboš Jankech
  3. januára 2021

  Úprimnú sústrasť rodine Jozefa…Zbohom sused …😢😢😢

  Odpovedať
 4. Gabriela Matečná
  3. januára 2021

  Úprimnú sústrasť celej rodine. Česť jeho pamiatke. R.I.P.
  Gabriela Matečná

  Odpovedať
  1. Peter Andras
   3. januára 2021

   Velmi smutno zostalo mi.
   Jozef priatelu zostanes navzdy v mojich spomienkach.
   Uprimna sustrast tvojej rodine

 5. rod. Schneidrova
  3. januára 2021

  Jožko, odišiel si príliš skoro. Budeš veľmi, veľmi chýbať 😢
  Nikdy na Teba nezabudneme.
  Odpočívaj v pokoji 🖤🙏

  Odpovedať
 6. Pavol
  3. januára 2021

  Jozko . kamarat odpocivaj v pokoji velka skoda ze tak skoro ….

  Odpovedať
 7. Lucia Galbavá
  3. januára 2021

  Na nebi svieti ďalšia hviezdička, verím že si už s mojím ockom a budete dávať pozor na nás ktorí sme zostali 😢
  Strašne ma to mrzí 😢😢
  Žil si pre rodinu a zároveň si robil to čo si miloval, navždy ❤️

  Odpovedať
 8. Jaroslav
  3. januára 2021

  Úprimnú sústrasť celej rodine.co sa toto robí?v blízkej dobe už 3 špičkový poľnohospodár telom aj dušou.bodaj by nám to riadili aj zhora tak dobre ako keď boli prítomní medzi nami.

  Odpovedať
 9. Magdaléna
  3. januára 2021

  Jedinú prosbu som mala nech o nikoho tento rok neprídem v rodine, v noci plakalo i nebo za tebou…. Budeš nám neskutočne chýbať a navždy budeš v našej myslí i v ❤️ Si bojovnik najväčší stále pre mňa a vždy aj budeš Bodko náš milovaný. Robil si maximálne pre rodinu, prácu, komu si mohol tomu si pomohol. Nikdy na teba nezabudneme a vždy s úctou a láskou budeme na teba myslieť a spomínať❤️

  Odpovedať
 10. Peter
  4. januára 2021

  Prežili sme spolu veľa krásnych chvíľ,spomienky zostanú…

  Odpovedať
 11. Štefan Dráb
  5. januára 2021

  Úprimnú sústrasť celej rodine.
  Zomrel veľký odborník s veľkým srdcom.

  Odpovedať
 12. Robert
  7. januára 2021

  Jozef,
  keď sme pri spoločnej debate spomínali kamarátov, kolegov, spolužiakov, vrstovníkov, ktorí nás predišli do večnosti, vždy si povedal túto vetu:
  “Už sa rúbe v našej hore”.
  Pamätám na naše prvé stretnutie. Bolo to v auguste 2010, krátko po mojom príchode do Krakovian. Ako zootechnik som nevedel toho moc o agronómii a tak mi náš spoločný priateľ Ferko Marko poradil, aby som o rady požiadal teba. Čo siať a kedy, aké hybridy kukurice, ako čo hnojiť a kopa ďalších vecí. Cez tri hodiny si mi ochotne venoval, ako ešte mnoho krát potom. Vďaka za to. Vždy si mi ochotne poradil. Aj keď som ťa nie vždy poslúchol. Šak ty si to dobre vedel a napriek tomu si ma nikdy neodmietol, keď som ti zavolal.
  A keď som ti neskôr po pár rokoch už vysvetľoval dôvody vlastnej cesty, že obrábanie a pohľad na pôdu treba zmeniť, mal si iný názor. Zhodli sme sa však na dvoch veciach. Že nezáleží až tak na tom akou technológiou sa pôda obrába, ako na tom aby agronóm s citom vedel rozhodnúť, kedy do pôdy vstúpiť, aby jej neublížil. A toto sa ti darilo excelentne. Ako málo komu.
  A tá druhá zhoda bola v tom, že pôda je tak zložitý a nádherne pestrý a rozmanitý organizmus, že až v nebi pochopíme ako to tam skutočne funguje. Že jeden život agronóma na to určite nestačí.
  A práve táto spomienka mi preletela hlavou ako prvá, keď som sa v sobotu dozvedel, že si odišiel do večnosti. Že ty už vieš ako to v tej pôde funguje.
  Jozef vďaka za všetko. Budeš mi chýbať. Keď pôjdem po chotári budem vyzerať tvoj pežot v diaľke na susednej trebackej roli.
  Takže nie zbohom ale dovidenia. Tú debatu o tej pôde určite dodebatujeme.
  A ešte niečo ti chcem povedať: pre mňa si ty NAJ Agromanažér roka 2020.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.