Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Odhady produkcie v Rusku stále klesajú

Odhady produkcie v Rusku stále klesajú
insert_photo

Rusko ani Ukrajina neplánujú tento rok zaviesť limity na vývoz obilnín kvôli tomu, aby si dostatočne zabezpečili domáci trh. Uviedli to dnes zástupcovia národných inštitúcií pre trh s obilím. Limity podľa nich nie sú potrebné napriek tomu, že dlhotrvajúce sucho zasiahlo do pôvodných prognóz tohtoročných úrod.

Nervozita na trhoch začala rásť po tom, ako viaceré ruské agroinštitúcie, ako aj vláda, museli v dôsledku nepriaznivého počasia niekoľkokrát znížiť odhad úrod v tomto roku. Moskva totiž v auguste 2010 zastavila vývoz obilia, no vtedy tak rozhodla potom, ako devastujúce sucho a početné požiare zničili tretinu úrod obilia v krajine. V súčasnosti neplánuje ani vývozné limity.

„Rusko nepotrebuje zavádzať žiadne exportné limity,“ povedal šéf Ruskej obilnej únie Arkadij Zločevskij na tlačovej konferencii v Moskve.

„Úroda obilnín by nemala klesnúť pod 75 miliónov ton,“ dodal s tým, že prebytok vhodný na export odhaduje na úrovni 12 až 13 miliónov ton. To je však menej ako znížený odhad vlády z júla, ktorý hovoril o vývoze do 16 miliónov ton a zhruba polovica oproti roku 2011, keď Rusko vyviezlo okolo 26 miliónov ton obilia.

Ukrajina už zozbierala 25 miliónov ton obilnín z celkovo očakávaných 45 miliónov ton, povedal ukrajinský premiér Mykola Azarov. Spolu so zásobami z predchádzajúceho obdobia by celkové zásoby obilnín na Ukrajine mali dosiahnuť 58 miliónov ton, pričom domáci dopyt sa odhaduje na 28 miliónov ton, dodal premiér. Export by mohol predstavovať 21 až 23 miliónov ton, z čoho by bola takmer 13 miliónov ton kukurica. Začiatkom augusta dal Kyjev zároveň prísľub, že v prípade akýchkoľvek plánovaných obmedzení vo vývoze obilnín upozorní svetové trhy na takéto plány najneskôr dva mesiace vopred, verí však, že takýto postup nebude potrebný.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments