Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Odbytové združenie výrobcov zeleniny v Rakúsku

Odbytové združenie výrobcov zeleniny v Rakúsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Organizácia výrobcov LGV – Frischgemüse, najväčší producent čerstvej zeleniny v Rakúsku zvýšila v minulom roku svoj finančný obrat o 7 % na 69,3 mil. €. V roku 2008 dopestovalo v tejto organizácii 250 členov – producentov zeleniny z regiónov Viedeň, Dolné Rakúsko a oblasti Burgenland 50 tis. ton čerstvej zeleniny.

Spolu dopestovali, viac ako 18 tis. t. rajčiakov, 32 mil. kusov uhoriek a 44,5 mil. kusov papriky, ktoré patria medzi tradičné a obľúbené druhy zeleniny v Rakúsku.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa najviac, až o 15 % zvýšil odbyt papriky. Dobre sa predávali aj rajčiaky, najmä obľúbené druhy ako Ovalis, Mini-ovalis, Marzano, Aromelos a Cherry, okrem toho 4 mil. kusov hlávkového šalátu a rovnaké množstvo zväzkových reďkoviek.

Od marca do novembra dodáva 250 členov organizácie denne 500 t čerstvej zeleniny do centra logistiky v Simmeringu, kde sa zelenina v čo najkratšom čase zabalí a expeduje do obchodu.

Aká bude úroda v roku 2009 sa zatiaľ ešte nedá predpokladať, už v tomto čase však badať spomalený rast kvôli nepriaznivému počasiu, ktoré oneskorí zber o dva týždne. Pestovatelia však môžu počítať s rastúcim záujmom spotrebiteľov o čerstvé ovocie a zeleninu, pretože správanie obyvateľov sa mení, Rakúšania stále viac uprednostňujú doma vypestovanú zeleninu a ovocie.

S ďalším nárastom produkcie čerstvej zeleniny môže organizácia počítať pri vývoze, ktorý tvorí celých 7 % z obratu. Hlavnými odberateľmi zeleniny sú Nemecko, nasledujú Česká republika, Maďarsko, Slovinsko a Taliansko.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments