Odborníci v 20-metrovej výške likvidovali hniezdo sršňa ázijského
Štátna ochrana prírody (ŠOP) v spolupráci s odborníkmi v pondelok zlikvidovala prvé objavené hniezdo sršňa ázijského na území Slovenska. Nachádzalo sa v Palárikove v okrese Nové Zámky, kde jeho výskyt potvrdila minulý týždeň ŠOP.
Hniezdo sa nachádzalo vo výške 20 metrov a bolo veľké zhruba 80 centimetrov, povedal generálny riaditeľ ŠOP Štefan Kysel. Výskyt prípadných ďalších hniezd zatiaľ nie je potvrdený, ich dohľadávanie bude predmetom realizácie dohodnutých postupov všetkých zainteresovaných inštitúcií.
Výskyt invázneho sršňa ázijského na juhu Slovenska bol prvýkrát ohlásený počas minulého týždňa, všimol si ho miestny hasič. Podľa dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Petra Fedora je sršeň ázijský klasickým príkladom biologickej invázie.
„V roku 2004 sa objavil vo Francúzsku a postupne prechádza celou Európou. Rýchlosť invázie sa pohybuje v desiatkach až stovke kilometrov za rok. Keď sa vlani objavil v Českej republike a Maďarsku, už sme očakávali, že sa objaví aj u nás,“ povedal Fedor.
Podľa vyjadrenia odborníkov je jeseň optimálne obdobie na likvidáciu sršňa ázijského. Práve na jeseň vrcholí jeho početnosť, vo vnútri hniezda sa nachádza zhruba 500 kráľovien, ktoré by na jar začali vytvárať nové kolónie. Každá z kráľovien dokáže počas roka naklásť až 15.000 vajíčok.
Sršeň ázijský predstavuje hrozbu pre opeľovače vrátane včiel, ktoré tvoria až 80 percent ich potravy. Chytá ich počas letu. Zároveň predstavuje hrozbu pre ovocinárov, pretože spôsobuje škody na ovocí i vo viniciach, ale aj pre ľudí alergických na bodavý hmyz.
„Netreba ho však démonizovať, pretože v najbližších rokoch sa stane súčasťou našej fauny,“ tvrdí Fedor.
Sršeň ázijský je o niečo menší ako európsky sršeň. Má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. Jeho žihadlo je dlhé zhruba šesť milimetrov.