Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Očakávajú zvýšenie salda obchodu s agrovýrobkami

Očakávajú zvýšenie salda obchodu s agrovýrobkami
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ani rok 2015 nezmení pasívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi výrobkami. Vyplynulo to z valného zhromaždenia Únie potravinárov Slovenska (ÚPS), o ktorom informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Desať rokov po vstupe do EÚ prekročila Slovenská republika v zápornom obchodnom salde s agropotravinárskymi výrobkami hranicu jednej miliardy eur. Už v roku 2014 bolo však na negatívnej úrovni 1,038 miliardy eur.

„Aj keď definitívne výsledky za rok 2015 ešte nie sú k dispozícii, dá sa reálne očakávať, že budú ešte horšie.“

Väčšina pasívneho salda s agropotravinárskymi komoditami pripadá na potraviny, pretože bilancia poľnohospodárskych výrobkov býva v zahraničnom obchode zväčša vyrovnaná.

„Pritom približne 70 až 80 % potravinárskeho pasíva pripadá na nahraditeľné komodity, teda také, aké si dokážeme vyrábať aj sami na Slovensku,“ upozornila.

„Znamená to, že zbytočne importujeme cudziu pridanú hodnotu so všetkými negatívnymi sociálno-ekonomickými dôsledkami. Je preto nevyhnutné nasmerovať dostatočnú investičnú podporu štátu ako do poľnohospodárstva, tak aj do spracovateľského potravinárskeho priemyslu. Zabezpečiť dostatok kvalitných poľnohospodárskych surovín na domácom trhu pre výrobu produktov s vyššou pridanou hodnotou a vytvoriť podmienky pre uplatnenie finálnych potravinárskych výrobkov na domácom trhu musí byť prioritou každej rozumnej a zodpovednej vlády,“ zdôraznila.

Je potrebné zamerať sa aj na európske dotačné mechanizmy a prednostne ich nasmerovať do inovácií existujúceho potravinárskeho priemyslu. Slabá štátna podpora propagácie predaja slovenských výrobkov a nedostatok finančných prostriedkov na investície do technických a technologických inovácií sťažujú rozvoj všetkých výrobných odborov potravinárskeho priemyslu. 

Veľkou výzvou pre slovenských potravinárov sú dlhoročné problémy s odbytom, ktoré spôsobili zánik množstva spracovateľských podnikov. Podľa Únie potravinárov Slovenska preto treba nevyhnutne vypracovať a schváliť koncepciu odbytu slovenských potravín na domácom trhu a realizovať ju aj priamo v praxi v spolupráci s potravinárskym priemyslom.

Domáci sektor výroby potravín musí naďalej čeliť neúmernému tlaku obchodných reťazcov. Oligopol obchodných reťazcov vytvára nevyvážené dodávateľsko-odberateľské podmienky a umelo udržiava vysoké ceny kvalitných slovenských potravín v dôsledku vysokých marží obchodu. Túto oblasť by jednoznačne vyriešilo oficiálne sledovanie marží v potravinovom reťazci štátnou autoritou a realizácia legislatívnych aj politických možností na potlačenie trvalo negatívne pôsobiacich nekalých praktík v obchode s potravinami.

„Obavu z ďalšieho ohrozenia potravinárskeho priemyslu na Slovensku predstavujú medzinárodné dohody o liberalizácii obchodu, osobitne dohoda TTIP medzi EÚ a USA, o ktorej máme v súčasnosti minimum informácií. Táto dohoda môže priniesť ohrozenie mnohých slovenských potravinárskych firiem, podobne ako pri vstupe do EÚ. Opakovane požadujeme, aby bolo poľnohospodárstvo a potravinárstvo vyňaté z predmetných rokovaní,“ podčiarkla.

Je nevyhnutné si uvedomiť, že agropotravinársky sektor ako celok patrí k najväčším zamestnávateľom v SR a potravinársky priemysel, ako spracovateľ slovenskej poľnohospodárskej produkcie, má výrazný vplyv na prosperitu a rozvoj slovenského poľnohospodárstva. Ďalšie negatívne vplyvy v agropotravinárskom sektore môžu mať aj veľmi negatívny sociálny dosah.
Únia potravinárov Slovenska zdôrazňuje, že potravinárska výroba a poľnohospodárska prvovýroba má na Slovensku nielen dlhodobé tradície, ale aj svoje opodstatnené významné postavenie. Napriek tomu sa však situácia v potravinárskom priemysle v SR od vstupu do EÚ vyvíja veľmi nepriaznivo. Je nevyhnutné prijať také opatrenia, ktoré zastavia úpadok domáceho potravinárstva a nasmerujú ho na cestu rozvoja s cieľom dosiahnutia takej pozície v národnom hospodárstve krajiny, aké má v starých členských štátoch EÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano S.
Jano S.
19. február 2016 8:46

A je to tu..: sčítané a podčiarknuté, uvedené výsledky iba potvrdzujú stav naznačený v úvodnom článku. Ani hlavu si netreba lámať.

Anonym
Anonym
20. február 2016 16:17

ČESKÁ REPUBLIKA: Agrární zahraniční obchod loni vzrostl na historické maximum. Jeho obrat stoupnul z 380 miliard korun v roce 2014 na 420 miliard v roce 2015. Znamením dobré kondice českého zemědělství je také údaj o postupně klesajícím saldu, které loni dosáhlo záporné hodnoty 18, 4 miliardy, zatímco rok před tím… Celý komentár »