Zadajte hľadaný výraz

Poľnocast Z domova

O pôde a nepriamej likvidácii roľníkov

O pôde a nepriamej likvidácii roľníkov

V dnešnom stretnutí s históriou poľnohospodárstva bude reč o pôde. Naše rozprávanie o dejinách poľnohospodárskeho sektora sme minule skončili na prelome 50. a 60. rokov. Už v tom čase sa postupne dokončovala systemizácia pozemkov – pozemkových úprav a nútených záberov pôdy štátom. História hovorí, že prelomovým v tejto oblasti bol rok 1955. Započúvajte sa už do 25. časti poľnocastu portálu poľnoinfo.sk.

Autor článku: Martin Jurčo
Zdroj obrázku: TASR - Na archívnej snímke z 9. augusta 1950 rozorávanie medzí v Dolných a Horných Devičanoch. Devičanskí družstevníci a súkromní roľníci z obcí Horných a Dolných Devičan manifestačne rozorávali medze. Foto Imrich Gašparík - archív TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Amand
Amand
13. apríla 2021 20:19

Možno aj trochu skôr. Z rozprávania starého otca bol na Vianoce 1950 uväznený môj prastary otec – dôvodom bol nesúhlas so zdrustevnovanim – odmietol vstup do družstva a dalej chcel hospodáriť ako samostatne hospodáriaci roľník. V družstve zmysel nevidel. Po pár mesiacoch vo väzení nakoniec podpísal a šiel pracovať do… Celý komentár »