Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Nižšia úroda skorých zemiakov v zahraničí ovplyvní ceny

Nižšia úroda skorých zemiakov v zahraničí ovplyvní ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Skoré zemiaky v tomto roku zrejme zdražejú. Podľa Ústredného zemiakarského zväzu ČR sa ich kvôli nepriaznivému počasiu urodilo menej v zahraničí a sadenie a pestovanie sa na českých poliach oneskorilo. Prvú úrodu zemiakov v Polabí a na južnej Morave možno očakávať až v polovici júna, teda asi o dva týždne neskôr ako obvykle, povedal tajomník zväzu Josef Králíček. Pestovatelia by kilogram mohli predávať aj za 13 Kč, v rovnakom období minulého roka nedostávali ani desať korún.

Minuloročná sezóna nebola pre zemiaky priaznivá. Odbyt síce mali, ale nákupné ceny sa držali nízko od jesenného zberu až do jari. Koncom februára dostávali za kilogram najlepších konzumných zemiakov asi 3 Kč, najmenej za posledné roky.

„V tohtoročnej sezóne by si pestovatelia mohli o niečo polepšiť,“ odhadol Králíček.

Pred rokom pestovali poľnohospodárske podniky v Českej republike zemiaky na 28 700 hektároch. Zemia-karský zväz predpokladá, že kvôli nízkym tržbám sa tento rok produkčné plochy mierne znížia.

Podľa Králíčka bude mať ale na tuzemský trh so skorými zemiakmi väčší vplyv situácia v iných krajinách, ktoré sú ich významnými výrobcami, napríklad v Španielsku a Taliansku. Štáty, ktoré exportovali do strednej Európy budú musieť tento rok sami zemiaky dovážať.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments