Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Neprístupné pasienky spása škótsky náhorný dobytok

Neprístupné pasienky spása škótsky náhorný dobytok
insert_photoFarma Východná - PD finalizuje produkcie ovčieho a kravského mlieka

Neprístupné horské lúky a pasienky pod Kriváňom spása po novom 25-členné stádo škótskeho náhorného dobytka. S chovom ťažkých chlpatých zvierat s ohnutými rohami, ktoré pripomínajú skôr bizóny, začalo ako prvé v regióne Liptova Poľnohospodárske družstvo Farma Východná.

„Chováme ich kvôli tomu, že sme tu mali nedostupné plochy, ktoré musíme udržiavať, aby nezarástli. Nový druh dobytka slúži práve na to, aby spásal pasienok,“ vysvetlil predseda Peter Pelach.

Polodivoké zvieratá strávili pod Tatrami prvú zimu. Keďže pochádzajú z drsných klimatických podmienok so skromnou pastvou, sú mimoriadne odolné a neprekáža im celoročný pohyb v prírode.

Škótsky náhorný dobytok chovajú vo Východnej len na mäso.

„Je to bez trhovej produkcie mlieka. Toto mäso je niečo medzi jeleninou a hovädzinou, avšak obsahuje menej cholesterolu,“ vysvetlil s tým, že i keď ho na Slovensku bežní ľudia zatiaľ príliš nepoznajú, medzi gurmánmi je veľmi cenené. Predávať ho chcú preto hotelierom.

„Každý jeden poľnohospodársky podnik na Liptove má silnú živočíšnu výrobu. Predurčuje nás k tomu poloha regiónu s tým, že každé jedno družstvo má pomerne veľké množstvo trvalých trávnych porastov a pasienkov a aj tieto plochy sa snažíme využiť,“ skonštatoval predseda Liptovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

Aby poľnohospodári pasienky naplno využili, pastevným spôsobom chovajú aj vysoko výkonné jalovice.

Čím viac trvalých trávnych porastov a pasienkov farmári obhospodarujú, tým väčšie získajú dotácie od štátu. Keď však na ne vyženú jalovice, z ktorých majú byť dojnice, je to pre nich nevýhodné. Či je lacnejšie spásať pasienky pomocou tradične chovaných plemien, alebo bude lepšou voľbou napríklad škótsky náhorný dobytok, zistia vo Východnej v blízkej budúcnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Farma Východná - PD finalizuje produkcie ovčieho a kravského mlieka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
17. apríl 2017 20:24

Žiadatelia o priame platby do výmery 20 ha TTP, alebo VRK na OP nemusia mať žiadne zaťaženie Vdj, tak nemusia riešiť žiadny problém a PPA im dotácie dá. Tí šikovnejší podvodníci si vyrobia zvieratá zaregistrovaním staršej žijúcej ovce, alebo kozy a môžu si tak žiadať o ďalšie platby bez práce… Celý komentár »

jm
jm
17. apríl 2017 22:56

Farma Východná nepatrí k neznalým ani malým farmám . Mňa by len zaujímalo ako obhospodarovali doteraz tie nedostupné plochy. Alebo poberali len bezpracne dotácie? Totiž po novom sa dôjde konečne aj na nepoctivých hlavne v horských oblastiach. Možno niektorý prestanú konečne vyplakávať nad nespravodlivosťou v dotačnej politike. Alebo dostanú opäť… Celý komentár »

jm
jm
17. apríl 2017 23:02

Ospravedlňujem sa za neuvedený otáznik vo vete.Správne malo biť: Alebo dostanú opäť požehnanie od PPA?

Jozef Bulla
Jozef Bulla
18. apríl 2017 19:10

Príspevok je tendenčný. Dovezme do Tatier aj Jakutský dobytok,ktorý sa živí snehom a machom ,či v krátkej sezóne bylinami a máme len bezcholestorovú dietu. Naše plemená a dlhá tradícia nestoja za nič. Spásanie a využívanie horských lúk a pasienkov je našou biedou od komunizmu po dnešok. Treba na to imperialistu… Celý komentár »