Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Navrhujú povoliť domácu výrobu ovocných destilátov

Navrhujú povoliť domácu výrobu ovocných destilátov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poslanci Národnej rady SR navrhujú, aby sa domáca výroba alkoholu z ovocia stala legálna (pri maximálnom množstve 50 litrov destilátu ročne a obsahu 86% etylkaloholu).

„Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku – člen Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory – nesúhlasí s návrhom zákona č. 467/2002, ktorý predložila do NR SR skupina poslancov parlamentu (Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Martin Chren a Juraj Miškov),“ uvádza sa v stanovisku organizácie.

     Na Slovensku dnes legálne pracuje približne 190 páleníc. Tento počet je podľa Združenia výrobcov liehu a liehovín na Slovensku dostatočný na to, aby páleničiari vedeli bez problémov spracovať akékoľvek množstvo ovocnej suroviny od zákazníkov. Argumentácia, že každý má mať právo vypáliť si vlastný alkohol, nie je preto dostatočne opodstatnená.

Tajomník Združenia Július Forsthoffer pritom zdôrazňuje, že štát musí mať výrobu alkoholu v každej jeho forme pod prísnou kontrolou.

„Pokiaľ povolíme pálenie bez obmedzenia komukoľvek, tak sa nám výroba alkoholu vymkne spod množstevnej a kvalitatívnej kontroly. V tom je slabina poslaneckého návrhu, ktorý vnímame len ako reklamnú predvolebnú kampaň. Nikto snáď nechce, aby sme boli opäť svedkami aféry z otravy alkoholom, akú zažívali v nedávnej minulosti v susednej Českej republike“, dodáva J. Forsthoffer.

Združenie výrobcov liehu a liehovín pritom zastáva názor, že ak meniť legislatívu, tak urgentne z daňového hľadiska. Na Slovensku platí nie európska (5,4 eur/liter absolútneho alkoholu), ale národná sadzba dane na úrovni 10,8 eur/l, ktorá je dvojnásobne vyššia než európska. Znížená sadzba dane pre pestovateľské pálenie na Slovensku je podľa zákona odvodená ako 50% z národnej sadzby dane, čo je 5,4eur/l – teda na úrovni 100% európskej sadzby.

Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku vidí ako možnosť pomoci pre pálenice nielen zníženie sadzby dane, ale aj umožnenie, aby sa v páleniciach mohli spracovávať aj obilniny, najmä raž.

Odvetviu by prospela aj možnosť, ak by zo zákona mohli drobní pestovatelia ovocia s vypáleným produktom obchodovať. Napríklad v Rakúsku môžu vyrobiť určité množstvo alkoholu bez dane a s ním aj obchodovať, čo sa odráža v turistickom ruchu, v rámci agroturistiky, kde v penziónoch vedia ponúknuť hosťom vlastný produkt. Takúto možnosť má náš pestovateľ zakázanú, pretože zo zákona s alkoholom nemôže obchodovať, len využívať pre vlastnú spotrebu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
7. december 2015 21:13

ja si myslim ze zijeme v demokratickom svete tak nech ma kazdy moznost produkovat vyrobky a predavat ich a nie obmedzovat nezmyselnymi zakonmi pod vplyvom lobistov z monopolov. Nie kazdy mal sancu sa stat zlodejom z privatizacii aj cestny ludia chcu zit na urovni tak im dajme sancu na lepsi… Celý komentár »

IGNACIO
IGNACIO
8. december 2015 12:05

Zásadne nesúhlasím. A NAHLAS hovorím: RODINY SI ROZVRACAŤ NE-DAJME. ZDIVOČEL NÁROD a TO CHCEME EŠTE VIAC NÁSILIA V RODINÁCH. AK CHCE NIEKTO KUTAŤ ZLATO nepridelímu mu preto časť ZLATEJ BANI. SKOKANI vždy boli CHORÍ a keď im tečie do POLITICKÝCH BAGANČÁT vy-ťahujú tému, ktorá im prinesie až 2 hlasy –… Celý komentár »

jano
jano
8. december 2015 13:07

Ignácio ty si trul podla teba ten čo si chce privyrobit bude mlatit babku asi z vlastnej skusenosti hovoris

jm
jm
8. december 2015 21:34

Moje poznatky sú z maďarska a rakúska . V maďarsku kúpite mederný vysoko kvalitný aparát v predajni , nie pod vrbou a v rakúsku v skutočnosti predaj domácej pálenky je verejný bez strachu ,že Vás zatvoria . Bolo by určite rozumné za určitých podmienok sa vrátiť späť k možnosti si… Celý komentár »

Sesto666
Sesto666
9. december 2015 11:13

Vyroba domacich ovocnych destilatov pre vlastnu spotrebu by nemala byt trestna. Z ovocia nevypalite koncentrovany metylakohol, takze zo zdravotneho hladiska by som svojmu produktu veril viac ako alkoholu od velkeho a renomovaneho vyrobcu. A policajti nech sa sustreduju na velke ryby, pretoze tam sa stracaju obrovske peniaze. Ale mozno by… Celý komentár »