Návrh o nadobúdaní pozemkov budí vášne. Už je možné ho pripomienkovať
Ministerstvo pôdohospodárstva predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona č. 140/2014 o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Plánované zmeny už v prípravnom konaní vyvolali rozporuplné reakcie.
„V súčasnosti nie je v Slovenskej republike žiadna regulácia trhu s poľnohospodárskymi pozemkami. Cieľom navrhnutej právnej úpravy je regulovať mobilitu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov tak, aby nedochádzalo k narúšaniu rovnosti prístupu na trh s poľnohospodárskymi pozemkami., najmä zabrániť tzv. špekulatívnym nákupom poľnohospodárskej pôdy,“ uvádza sa v predkladacej správe.
S touto interpretáciou nesúhlasí koaličná poslankyňa Slobody a Solidarity Jarmila Halgašová, ktorá pre portál poľnoinfo.sk vysvetľuje.
„Správa sa obmedzuje na výlučne špekulatívne dôvody. Znamená to, že veľkí farmári, ktorí chcú na pôde reálne hospodáriť sú špekulanti? Lebo tento návrh ich dáva do jedného vreca s nimi. A kde sú vlastníci a ich práva? Majú byť na prvom mieste, ale my ideme obmedziť ich súkromné vlastníctvo garantované Ústavou SR?“ pýta sa v súvislosti s navrhovanými zmenami Jarmila Halgašová.
Dve zásadné zmeny
V rámci zmien chce novela zaviesť predkupné právo štátu a samosprávy pri pozemkoch ponúkaných na predaj.
„Predkupným právom pre štát stratia vlastníci slobodu výberu a v prípade predaja svojho majetku prídu o peniaze. Rozumiem aj dôvodu, na ktorom je novela postavená. Nie je však správne, že štát takto rozhoduje za vlastníkov. Vraciame sa pred rok 1989. Návrh nie je vyvážený a vytvára šedú zónu, kde sa bude obchádzať,“ myslí si Jarmila Halgašová.
Novela obmedzuje aj množstvo nakúpenej pôdy – 300 hektárov pre jednu fyzickú a 1200 hektárov pre jednu právnickú osobu. V praxi to znamená, že aj rôzne agroskupiny združujúce viaceré subjekty, budú môcť vlastniť najviac 1200 hektárov.
„Aj aktuálne informácie hovoria o tom, že dochádza k výraznému skupovaniu pôdohospodárskej pôdy rôznymi subjektami a vytvárajú sa veľké, až monopolné územia, ktoré svojim spôsobom znižujú konkurencieschopnosť farmárov,“ uviedol minister Ján Mičovský.
Protichodné názory
Názory na navrhované kroky nie sú v poľnohospodárskej obci jednotné.
„Agrárna komora Slovenska už dávno upozornila vládu na nebezpečenstvo koncentrácie vlastníctva a nadobúdanie vlastníctva veľkého počtu poľnohospodárskych pozemkov jedným vlastníkom či niekoľkými vlastníkmi, resp. skupinou majetkovo prepojených vlastníkov. V susedných krajinách je napríklad striktne dané, že pôdu môže nadobúdať záujemca maximálne do 20 kilometrov od svojho bydliska alebo podnikania. Pôda by sa mala nadobúdať hlavne na meno, teda na fyzickú alebo právnickú osobu s maximálnou výmerou tak, ako je v súčasnej dobe navrhnuté,“ vyjadrila sa Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora označila návrh za protiústavný. Vníma ho ako ďalší neželaný darček od aktuálnej vlády.
„Slovenskí poľnohospodári majú záujem si kupovať pôdu, na ktorej hospodária, aby hospodárili na vlastnom. Novela chce obmedziť malého poľnohospodára ako fyzickú osobu, lebo si bude môcť kúpiť najviac 300 hektárov. Nevidím dôvod, prečo by to nemohlo byť viac. Prečo by mal byť takýto malý poľnohospodár obmedzovaný? Čo sa týka veľkých poľnohospodárov, vlastníctvo je sledované až po konečného užívateľa výhod. V tomto zmysle nevieme, prečo by nejaká skupina, ktorá má 6-7 družstiev, mohla vlastniť len 1200 hektárov. Malo by to byť skôr o tom, aby sme pomáhali malým poľnohospodárom, avšak nie na úkor veľkých. Sme za to, aby sa pomáhalo malým. Ten najlepší nástroj je, aby mali prostriedky na kúpu pôdy,“ vyjadril sa predseda SPPK Emil Macho.
Agrárna komora však verí, že vďaka obmedzeniu vlastníctva sa podarí obmedziť aj špekulácie s pôdou.
„Vznikali rôzne eseročky bez poľnohospodárskej činnosti a oslovovali vlastníkov pozemkov na vidieku, aby im predali svoje vlastníctvo, niekedy za špekulatívne ceny. Boli to chytáky a veľa ľudí na to doplatilo. Niekedy prišli s plačom na úrad, ale už sa nedalo nič zmeniť, lebo kúpna zmluva s overeným podpisom bola uzavretá. S poľnohospodárskou pôdou u nás sa už dlhodobo zaobchádza ako s tovarom, pritom v susedných krajinách ako Maďarsko, Poľsko, Rakúsko panujú omnoho prísnejšie pravidlá na ochranu nadobúdania vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov,“ uviedla z praxe Helena Patasiová.
Pripomienkovanie je otvorené
Pripomienky k návrhu novely možno predkladať do 20. novembra 2020. Vyjadriť sa môžu nielen poľnohospodárske organizácie, ale aj jednotlivci, respektíve verejnosť. Zapojiť sa chce viacero združení aj mimo poľnohospodárskej oblasti. Napríklad podnikatelia združení v Klube 500 označili návrh za protiústavný s tým, že je v rozpore s princípom právneho štátu, ako aj s princípmi práva na podnikania aj práva vlastniť majetok.
Ministerstvo odmieta, že by bol návrh protiústavný. Rezort vyjadril vôľu diskutovať o námietkach s ohľadom na to, aby bola slovenská pôda ochránená.
„Pripomínam, že strana SaS je koaličným partnerom, preto o návrhu budeme diskutovať a hľadať konsenzus,“ uzatvára Jarmila Halgašová.
konečne aj Mičovsky dal prvy dobry navrhplne podporujem predkupne pravo ako je navrhnute nožme diskutovat o vyške vlastnictva pre fyzicku osobu kde idealna velkost rodinnej farmy je 500-600 ha to si rolnik obrobi pri klasike sam ked bude mat špecialnu vyrobu tato vymera mu zabespeči kolovanie v osevnom postupe DAKUJEME… Celý komentár »
Ja len nerozumiem vyhláseniu pani Halgašovej, že ak má štát predkupné právo, a vlastník predá pôdu pre štát, alebo samosprávu, prečo by mal vlastník prísť o peniaze? Veď keď voľakto predáva 1 ha pôdy povedzme za 5000 eur, tak či to vyplatí štát, samospráva, fyzická osoba, s.r.o, a.s.,… tak predávajúci… Celý komentár »
Nooo noooo ale slovenský nenažranec by chcel 20 000 ak nie viac …..a bude preto špekulovať,, totižto slováci by najradšej videli všade stavebné pozemky a každý by chcel zbohatnúť z ničnerobenia……….
Obdivujem ,,odbornikov na teplu vodu z ministerstva,,.Finančne skupiny už nekupuju realne pôdu,ale iba ,,s.r.o .,,zo všetkou pôdou aj najomnymi zmluvami!Nekupuju akciovu spoločnosť ,ale iba,,akcie s 51% rozhodovacou večšinou!
Pán Ján, netešte sa, že to bude pravda: v našom katastrálnom území boli pozemkové úpravy v roku 2015. Pozemok po úprave o výmere 8442 m2 orná pôda sa rozdelil na deväť pozemkov, ktoré sa začali predávať, ako stavebné pozemky a stále sú vedené ako orná pôda. Začínam veriť, že na… Celý komentár »
štat može mať predkupne pravo,ale za tabulkovu cenu v danom katastri,ak niekto ponukne viac ako je bonita pody danej parcely ,predkupne pravo konči,o 1cent vyššia ponuka od ineho zaujemcu ruši predkupne pravo,ako bude inač určovať cenu štat alebo samosprava?čo bude s podou ak do tejto doby niekto vlasni nad 300ha?prekvalifikovanie… Celý komentár »
u nas tiež boli pozemkove upravy developeri skupili tretini ornej pody a bez nich sa PU ukončit nedalo tak sme sa museli dohodnut s nimi čo chcu 30 ha v celosti a už su zastavane Pri pu nerozhoduje rolnik aj ked sa deklaruje že je to pre neho ale špekulant… Celý komentár »
Štát sa rekordne zadlžuje, samosprávy nemajú pomaly ani na kúrenie a svietenie, takže určite veľmi radi využijú predkupné právo na hektár role za 5 tisíc, aby ho potom prenajímali doterajšiemu nájomcovi za 50-80€ ročne.
Návrh zákona vôbec nerieši nezistených vlastníkov. Vysporiadanie pôdy po nebohých dedičov je veľmi náročná zaležitosť. Dohľadanie žijúcich potomkov a následné vysporiadanie trvá niekdy rok aj viac. V niektorých prípadoch sa to nedá ani vyriešiť, nakoľko sú rodiny z minulosti rozhádzané a nemajú záujem to doriešiť. Je nemysliteľné aby po vyporiadaní… Celý komentár »
Nezistení vlastníci na LV majú meno a priezvisko a zároveň je dodatok /napr. Odrobina/. Potomkovia vedia, že to je ich starý alebo prastarý otec, ale Slovenský pozemkový fond sa vyhráža súdmi, keď nemáte doklady, ktoré dokazujú, že predkovia túto pôdu vlastnili, nemajú kúpne zmluvy, alebo dedičské rozhodnutia. Keď aj majú… Celý komentár »
poľnohospodárka – ale podvodníci s notárom bez problémov vydržiavajú akékoľvek pozemky a ten skvelý SPF reaguje „Naši právnici nechcú podávať žaloby“. Všimni si ceny za predávanú pôdu aké idú na Radu SPF. Jednoducho žiadny systém. Niekomu cenu navyšujú na násobky oproti znaleckému posudku a niektorým ostáva na cene podľa posudku.
Slovensko je rekordérom v legislatívnych zmenách týkajúcich sa agrosektora a pozemkovej legislatívy. Zdá sa, že p.Mičovský sa naladil na Jahnátka a neskôr SNS. Nuž meňme, novelizujme, predkladajme, schvalujme, hlasujme…a hlavne komplikujme. To ocenia hlavne malí farmári, ktorí nemajú na advokátske kancelárie. Hajný řeční o míru, o nadšení z práce. Mezitím… Celý komentár »
Treba si povedať, že keď sa prijal zákon 140/2014 boli to hlavne poslanci SaS, ktorí podali na Ústavný súd podnet aby rozhodol či je alebo nie je v súlade s ústavou. 14.10. 2018 ÚS SR povedal, že je zákon je určitých § protiústavný. Dňa 11.2.2019 to vyšlo v zbierke. A… Celý komentár »
pokial si tento narod nebude važit podu ale bude pre neho len tovar tak agrosektor a sebestačnost nikdy sa na nohy nepostavy poda tak ako poklady pod nov nerastne bohatstvo je vlastnictvo naroda a ludu tu žijuceho preto vlastnit podu može len rolnik pokial na nej pracuje a udržuje ju… Celý komentár »