Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Najviac druhov čili majú v Nitre

Najviac druhov čili majú v Nitre
insert_photoautorka

Nitrianska botanická záhrada predstavila najväčšiu kolekciu čili papričiek na Slovensku. Podľa odborníkov ide zrejme aj o najväčšiu zbierku v celej strednej Európe. V Nitre totiž pestujú až 170-druhov najrôznejšieho čili z celého sveta.

„Zaujímavosťou je, že tu máme aj čakateľku na zápis do svetovej knihy rekordov. Je to paprička Dragon Breath, vyšľachtená v Anglicku, ktorá predčila v obsahu scovillových jednotiek aj známu Carolinu Repair. Tá mala 2 milióny 200 tisíc scovillových jednotiek, Dragon Breath ich má 2 milióny 480 tisíc,“ uviedla riaditeľka Botanickej záhrady SPU Erika Mňahončáková.

Botanická záhrada sa pestovaniu čili paprík venuje asi tri roky. Za ten čas nadviazala spoluprácu aj s lokálnymi spracovateľmi. Práve u nich po zbere papričky skončia a dostanú sa tak k spotrebiteľom v lokálnych čili produktoch.

„Papričky, ktoré máme, pochádzajú z celého sveta, okrem Antarktídy. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Veľký rozdiel je však v dozrievaní plodov. Okrem toho, kto by chcel začať pestovať čili papričky, mal by byť aj pri zbere opatrný. Vhodné sú aj rukavice, niekedy aj v dvoch vrstvách,“ dodala Michalea Hrúzová, pracovníčka Botanickej záhrady.

Najväčšiu kolekciu čili predstavila Botanická záhrada v rámci aktuálnej jesennej výstavy. Na nej prináša aj desiatky druhov tekvíc, ale aj jabĺk, hrušiek či hrozna. Súčasťou sú aj staré krajové odrody, ktoré sa už dnes bežne v sadoch na Slovensku nevyskytujú. Cieľom je predstaviť návštevníkom rozmanitosť druhov, ale aj inšpirovať a poučiť ich pri pestovaní ovocia i zeleniny.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments