Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Nájomné zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom

Nájomné zmluvy so Slovenským pozemkovým fondom
insert_photovysielanie Farmárovej nedele s hosťom Jánom Ilavským

Približne štvrtinu poľnohospodárskej pôdy u nás spravuje Slovenský pozemkový fond. V závere roka 2009 evidoval 4 990 nájomných zmlúv na poľnohospodárske využitie pozemkov, na celkovej výmere 524 252 hektárov. Je to štátna pôda aj pôda nezistených vlastníkov, s ktorou nakladá a ktorú na základe nájomných zmlúv s fondom využívajú poľnohospodári. Niektorým sa v závere minulého roka skončila nájomná zmluva. V iných prípadoch zmluva vyprší v tomto roku. A tak sú poľnohospodári v neistote

„Kde si nájomcovia riadne a včas plnia svoje záväzky, či už pri riadnom obhospodarovaní poľnohospodárskej pôdy alebo pri platení nájomného, tak tam nevidíme problémy a dúfam, že vo väčšine prípadov zmluvy obnovíme v dohľadnom čase. Sú ale i problémy s neplatičmi. Za rok 2009 máme vyše 600 tisíc eur pohľadávok voči tým, ktorí majú uzatvorené nájomné zmluvy a svoje záväzky si neplnia,“ uviedol v relácii Farmárova nedeľa generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu Ján Ilavský.

Zmluvy sa v súčasnosti nepredlžovali, lebo Rada fondu nebola funkčná. To sa od prvého júna mení.

„Nájomné zmluvy, ktoré vypršali k 31. decembru 2009, by sme chceli dostať na prerokovanie Rady fondu čo najskôr,“ uviedol Ján Ilavský.

Tam kde vznikli určité problémy a zmluva o nájme sa nepredĺži, bude sa postupovať formou verejných súťaží, aby Slovenský pozemkový fond našiel nových nájomcov.

„Predlžovanie nájomných zmlúv alebo rozhodovaní o tom, kto bude pôdu ďalej využívať, sa budeme snažiť viesť transparentným spôsobom. Myslím si, že aj nová Rada bude dôsledne dbať na to, aby sme sa vyhli akýmkoľvek problémom, ktoré boli príčinou častých zmien či už štatutárov Slovenského pozemkového fondu alebo aj samotnej Rady. Chcem všetkých ubezpečiť o tom, že to bude maximálne transparentné,” uviedol Ilavský.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: vysielanie Farmárovej nedele s hosťom Jánom Ilavským

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments