Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Najnižšia úroda sóje v USA za ostatných 9 rokov

Aktuálna správa USDA priniesla informáciu o trhu so sójou. Produkcia a stav zásob sóje v USA budú nižšie, ako sa očakávalo. Burzy zareagovali okamžite.

Aktualizované údaje o produkcii a zásobách sóje boli pre trh prekvapením. Odhady nižšej produkcie a zásob sóje spôsobili, že sa ceny termínovaných obchodov so sójou a sójovým šrotom zvýšili asi o 3 % a odzrkadlili tak extrémne nízke zásobenie najdôležitejším bielkovinovým krmivom.

Hektárové úrody klesali
Analytici na základe zrážok v auguste tohto roka predpokladali istú konsolidáciu situácie týkajúcej sa hektárových úrod sóje. Niektorí pozorovatelia upravili svoje prognózy priemerných hektárových úrod smerom nahor.

USDA zredukovalo odhady úrody pre najväčších svetových producentov a exportérov sóje ešte nižšie, ako boli očakávania analytikov – viac ako o 2 % na 2,37 t/ha. Rozsah pestovateľských plôch v USA zostal nezmenený na úrovni 30,2 mil. ha.

Najnižšia úroda od roku 2003
Prognóza úrody sóje v USA sa tak znížila asi o 2 % na 71,69 mil. t, čo by mala byť najnižšia úroda sóje za ostatných 9 rokov. Z pohľadu nízkej ponuky boli zredukované aj prognózy amerických zásob sóje takmer o 5 %, čo bol väčší pokles, ako predpokladali analytici.

Vývozný potenciál doteraz najväčšieho exportéra sóje – USA, klesol v medzimesačnom porovnaní takmer o 2 mil. t a v medziročnom porovnaní až o 10 mil. t na 28,7 mil. t. Bolo by to najnižšie vyvezené množstvo od roku 2005. Tento veľký výpadok na svetovom trhu by sa mohol do určitej miery doplniť len veľmi dobrou úrodou v Južnej Amerike na začiatku budúceho roka.

Veľké rozšírenie pestovateľských plôch v Južnej Amerike
V Brazílii sa očakáva nárast pestovateľských plôch sóje o 2,5 mil. ha na 27,5 mil. ha a v Argentíne takmer o 2 mil. ha na 19,7 mil. ha. Pri priemerných hektárových úrodách by to znamenalo produkciu sóje v Brazílii na úrovni 81 mil. t a v Argentíne asi 55 mil. t, čo by boli pre obe krajiny rekordné hodnoty. Potenciálne množstvo na vývoz z Brazílie by bolo pri uvedenej úrode asi 39 mil. t a z Argentíny 13,5 mil. t. Sójového šrotu by sa mohlo z Brazílie exportovať asi 14,5 mil. t a z Argentíny približne 30 mil. t. Brazília by sa tak stala najväčším exportérom sóje na svete. Je to však ešte otázka niekoľkých mesiacov, kým sa úroda zozbiera, pričom poveternostné podmienky môžu ešte vždy priniesť prekvapenie.

Ceny sójového šrotu explodovali
Výrazne tesná ponuka sóje na svetovom trhu mala katastrofálne dôsledky pre globálne zásobenie sójovým šrotom, ako aj pre ceny sójových bôbov a šrotu. Ceny sójového šrotu sa v termínovaných kontraktoch zvýšili (12. 9. 2012) viac ako o 3 %. Od začiatku tohto roka ceny sójového šrotu v USA stúpli až o 70 % a postavili chovateľov zvierat pred ťažké problémy. Vyso-ké ceny určite znížia spotrebu sójového šrotu. USDA doteraz očakávalo nárast obchodu so sójovým šrotom približne na 60 mil. t. Veľkým importé-rom (21,9 mil. t) sójového šrotu je aj EÚ.

EÚ importuje o niečo menej sóje ako vlani
Vysoké ceny zabrzdia rast exportu sóje. Čína – najväčší dovozca sóje importuje kvôli rastúcej živočíšnej produkcii asi 60 mil. t sóje, čo sú asi 2/3 celkovej svetovej produkcie. EÚ nakúpi asi 10,7 mil. t sójových bôbov, čo bude o niečo menej ako vlani. Dôvodom sú vysoké ceny.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments