Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Nezaradené

Nahlasovanie náhrady zvierat sa zjednoduší

Nahlasovanie náhrady zvierat sa zjednoduší
insert_photoFacebook PPD Liptovská Teplička

Oznamovanie náhrad hospodárskych zvierat bude od nového roka jednoduchšie. Vláda v stredu schválila nové nariadenie, podľa ktorého sa má zjednodušiť administrácia v prípade, ak chovateľ dojčiacich kráv alebo oviec a kôz o zviera príde v dôsledku úhynu či odcudzenia, a nahradí ho novým zvieraťom. Zatiaľ čo v súčasnosti túto skutočnosť nahlasuje do siedmich dní aj Pôdohospodárskej platobnej agentúre, po novom tak nebude musieť robiť.

„Za oznamovanie náhrady zvieraťa platobnej agentúre sa bude považovať zmena vykonaná prostredníctvom centrálnej evidencie, čím sa zabezpečí zníženie administratívnej, ako aj finančnej záťaže žiadateľov,“ uvádza sa v schválenom materiáli.

Naďalej platí, že zviera, o ktoré chovateľ príde a chce naň poberať vnútroštátnu platbu na dobytčiu jednotku, musí nahradiť do 15 dní od jeho straty. Nenahradené zviera je považované za späťvzaté po nahlásení do centrálnej evidencie zvierat.

„Úpravy sú nevyhnutné pre zabezpečenie právnej istoty, ochrany práv poľnohospodárov a sú zaručením bezproblémového, koherentného a efektívneho fungovania podpory vo forme priamych platieb. Návrh nariadenia vlády bude mať pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie v kontexte znižovania administratívnej a finančnej záťaže žiadateľov,“ uvádza sa v predkladacej aj dôvodovej správe k samotnému materiálu.

V analýze vplyvov na podnikateľské prostredie ministerstvo pôdohospodárstva vyčíslilo, že zmeny povedú k úspore finančných prostriedkov vo výške 6 eur na podnik za zrušenie povinnosti nahlasovania náhrady PPA a v sume 3 eurá na podnik, ktoré sa ušetria na poštovnom.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook PPD Liptovská Teplička

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments