Na stropovanie majú rovnaký názor
Päť kráv a dvanásť kuriatok je krásna a romantická predstava o poľnohospodárstve, ale nie príliš reálna. Uviedol na stretnutí s novinármi v Bratislave Pekka Pesonen, generálny tajomník európskej organizácie farmárov COPA COGECA. Odpovedal tak na otázku k stropovaniu priamych platieb, ktorá je živá najmä na Slovensku, Českej republike, alebo v Nemecku.
„Sú značné rozdiely medzi členskými štátmi. To, čo je výhodne pre Maltu, nie je výhodné pre vás. Otázku stropovania preto nechávame na jednotlivé členské štáty, aby si ju medzi sebou vydiskutovali. COPA COGECA považuje za dôležité, aby bola otázka stropovania plne v kompetencii jednotlivých členských krajín,“ povedal dnes (17.10.2018) Pekka Pesonen.
S týmto názorom súhlasí, od samotného zverejnenia legislatívneho návrhu novej SPP 2021 – 2027 v júni 2018, aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
„Na Slovensku je dosť miesta pre všetkých. Pre malých aj veľkých poľnohospodárov, ale aj rodinné farmy. Nemôžeme z malých farmárov spraviť dogmu. Na Slovensku máme to šťastie, že štruktúra fariem je nastavená tak, že môžeme vytvoriť priestor pre všetkých,“ povedal Emil Macho, predseda SPPK na spoločnej tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti konferencie Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore.
„Sme v roku 2018 a pohľad na poľnohospodárstvo sa mení. Aj v mojej materskej krajine, vo Fínsku, kde moji rodičia hospodária. Chovajú dvadsať kráv a z dvadsať kráv sa naozaj vyžiť nedá,“ uviedol generálny tajomník COPA COGECA.
Pri podpore takýchto fariem je podľa Pesonena dôležitý aj postoj členského štátu a vlastné národné zdroje. V prípade, že bude výpadok rozpočtu na Spoločnú poľnohospodársku politiku taký, ako to navrhuje Európska komisia, do popredia sa opäť dostanú národné dotácie.
Len v prípade Slovenskej republiky by výpadok v rámci SPP 2021 – 2027 dosiahol v 7-ročnom rozpočtovom období 300-miliónov eur. S tým nesúhlasí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá považuje za dôležité, aby mala aj nová SPP silný rozpočet.
Dosiahnuť to bez kvalitného lobingu je takmer nemožné. Aj toto jeden z dôvodov, že SPPK opäť patrí medzi organizácie, ktoré sú členmi COPA COGECA. Do budúcnosti chce SPPK ešte zintenzívniť prácu v európskych štruktúrach a to aj pomocou práce s europoslancami.
„Chceme mať silnejší hlas v Európe. Je veľmi nešťastné, že Slovensko, ale ani Česká republika nemajú europoslanca v rámci poľnohospodárskeho výboru,“ hovorí Emil Macho.
Ten novinárov informoval, že po zverejnení kandidátnych listín politických strán do Európskeho parlamentu, budú diskutovať s kandidátmi. Rokovania začnú s jednotkami na kandidátkach, aby ich informovali o dôležitosti účasti našich zástupcov v poľnohospodárskom výbore.
„Cieľom je, aby mali o daný výbor záujem a uvedomili si, že až 40-percent rozpočtu EÚ ide na SPP. Poľnohospodárstvo nie je len spoločenskou, ale aj ekonomickou témou,“ hovorí Emil Macho.
Voľby do Európskeho parlamentu budú v máji 2019. Čas na prijatie novej SPP do nových volieb sa kráti. Predstaviteľ COPA COGECA je v tomto optimistický a verí, že o SPP 2021 – 2027 bude rozhodovať ešte aktuálny parlament. Ak by to tak nebolo, schválenie SPP by sa výrazne posunulo.
Výborne SPPK! Takto sa budujú vzťahy a kontakty v Copa-Cogeca! Potrebujeme ju na presadzovanie našich záujmov. Silnejšia lobistická organizácia v EÚ, ako je táto, totiž neexistuje. Dvojdňový „sviatok“ poľnohospodárov na Slovensku dnes pokračuje stretnutím s Philom Hoganom, komisárom EÚ pre poľnohospodárstvo.
Áno pán Macho je na Slovensku priestor aj pre rodinné gazdovstvá ……. lenže tento pojem sa nikde v legislative nenachádza. A tak isto by sa malo pozrieť na podmienky pre jednotlivé typy podnikov a trochu ich prispôsobiť ….. je predsa nemyslitelné aby gazda z 20 ha pôdy a 10 kravami… Celý komentár »